ପାର୍ବଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି : ମିଳିବ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅଗ୍ରୀମ ସହାୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ଯୋଜନା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଆସୁଛି ପାର୍ବଣ ବା ଉତ୍ସବର ଋତୁ । ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଓ ବଜାରରେ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ଏବଂ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସେ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବେ। ବଜାରରେ ଚାହିଦା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏହି ରାଶି ଆଗୁଆ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲଟିସି କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ସ୍କିମ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଟିକେଟ୍ ଭଡା ପ୍ରଦାନରେ ସରକାର ଏଲଟିସିରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନଗଦ ଅର୍ଥ ଦେବେ।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ ଆଗାମୀ ମାସ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥନୀତିର ଚାହିଦାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ପାର୍ବଣ ଅଗ୍ରୀମ ସହାୟତା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏହି ରାଶି ୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ଏକ ପ୍ରିପେଡ୍ ଟଙ୍କା କାର୍ଡ ଭାବରେ ଦିଆଯିବ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହାକୁ ୧୦ କିସ୍ତିରେ ଜମା କରିପାରିବେ।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଅଗ୍ରୀମ ଯୋଜନାରେ ୪,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ଏଥି ସହିତ ଯଦି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆସେ ତେବେ ୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦା ସୃଷ୍ଟି ହେବ।

ଟ୍ରାଭେଲ ଛୁଟି ଭତ୍ତା (ଏଲଟିସି) ପାଇଁ କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏକ ନଗଦ ଭାଉଚର ପାଇବେ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ। ଏହା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ପବ୍ଲିକ ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ।

Comments
Loading...