ଭାଗବତ ଗୀତା ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଫଟୋ ସହ ମହାକାଶକୁ ଯିବ ଉପଗ୍ରହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ଭାଗରେ ଭାଗବତ ଗୀତା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଫଟୋ ଏବଂ ନାମ ସହିତ ମହାକାଶକୁ ଏକ ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ। ଭାରତର ମହାକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ନୂତନ ସ୍ବରୂପ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ସତୀଶ ଧାୱନଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ନାନୋ ସାଟେଲାଇଟ୍ ନାମିତ ହୋଇଛି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଏହା ପ୍ରଥମ ଉପଗ୍ରହ ହେବ, ଯାହା ଭଗବଦ୍ ଗୀତା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଫଟୋ ଏବଂ ୨୫,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ନାମ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହାକାଶ ମିଶନ ଭାବେ ମହାକାଶକୁ ଯିବ। ଏହି ନାନୋ ସାଟେଲାଇଟକୁ ପୋଲାର ସାଟେଲାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ ଯାନ ଦ୍ୱାରା ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ।

ଏହି ନାନୋ ଉପଗ୍ରହକୁ ସ୍ପେସ୍ କିଡସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି। ଏହା ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯାହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସତୀଶ ଧାୱନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି ପେଲୋଡ୍ ନେଇକରି ଯିବେ।

ଏଥିରେ ସ୍ପେସ୍ ବିକିରଣ, ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ଶକ୍ତି ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ର ଯୋଗାଯୋଗ ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଦିକୁ ସାମିଳ କରାଯାଇଛି। ସ୍ପେସ୍ କିଡ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସିଇଓ ଡକ୍ଟର କେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛୁ, ମହାକାଶରେ ନିୟୋଜିତ ଏହା ଆମର ପ୍ରଥମ ଉପଗ୍ରହ ହେବ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ମିଶନ ଚୂଡାନ୍ତ କରିଥିଲୁ, ଆମେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପଠାଇବାକୁ କହିଥିଲୁ, କିଏ ମହାକାଶକୁ ଯିବ। ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ୨୫,୦୦୦ ନାମ ପାଇଲୁ। ଏହି ନାମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ହଜାର ଭାରତ ବାହାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ପଠାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନାମ ପଠାଯିବ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୋର୍ଡିଂ ପାସ୍ ଦିଆଯିବ।

କେସନ ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ମିଶନରେ ଭଗବଦ୍ ଗୀତାକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ବାଇବଲ ପରି ପବିତ୍ର ପୁସ୍ତକକୁ ମହାକାଶକୁ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଶୀର୍ଷ ପ୍ୟାନେଲରେ ଯୋଡିଛୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନ(ଇସ୍ରୋ)ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡକ୍ଟର କେ. ଶିବନ  ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଚିବ ଡକ୍ଟର ଆର ଉମାହେଶ୍ବରଙ୍କ ନାମ  ନିମ୍ନ ପ୍ୟାନେଲରେ ରହିଛି।

Comments
Loading...