କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ, ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି କଟକଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରିଟେନରେ ମିଳୁଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ (ନୂତନ ରୂପ) ହେତୁ ଭାରତ ସରକାର ସେଠାରୁ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବ୍ରିଟେନରୁ ଏକ ବିମାନରେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକ ନାୟକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ଡାକ୍ତରଖାନାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ସୁରେଶ କୁମାରଙ୍କ ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ରୋଗୀ ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ନୂତନ ଭୂତାଣୁ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଆମେ ଏହି ରୋଗୀର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ପରେ ହିଁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ଯେ ଏହା କରୋନାର ଏକ ପୁରୁଣା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ କିମ୍ୱା ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିକଟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି। ବ୍ରିଟେନର ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହା ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ଜୀବାଣୁଙ୍କର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ସମାନ ଅଟେ। ଏହା ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ନୁହେଁ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ସେହିପରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ୟୁରୋପ, ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ସର୍କୁଲାରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ୧୪ ଦିନିଆ ଦେୟଯୁକ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ସ୍ଥାନରୁ ଆସୁଥିବା କୌଣିସି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ରହିବେ। ବିଏମସି ଏହି ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ସହରର ଘରୋଇ ହୋଟେଲରେ ୨୦ହଜାର ରୁମ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ,ବିଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ବ୍ରିଟେନରୁ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୧ ଜଣ, ଅମୃତସରରେ ୮ ଜଣ, କଲକାତାରେ ୨ ଜଣ, ଚେନ୍ନାଇରେ ଜଣେ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜଣେ ବ୍ରିଟେନ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଛି। ତଥାପି ଦେଶରେ କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଏଯାଏ ଦେଖାଯାଇ ନଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...