ନାର୍କୋଟିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ ନଜରରେ ଦେଶର ୧୪୨ ଡ଼୍ରଗ ସିଣ୍ଡିକେଟ; ବର୍ଷକୁ ୧.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ନିଶା କାରବାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ନାର୍କୋଟିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନସିବି)  ଏପରି କିଛି ଡ଼୍ରଗ ସିଣ୍ଡିକେଟର ସୂଚନା ପାଇଛି ଯେଉଁମାନେ କି ଦେଶର ବର୍ଷକୁ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିଶା ସାମଗ୍ରୀ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ।  ଏନସିବିର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦେଶର ୧୪୨ ଡ଼୍ରଗ ସିଣ୍ଡିକେଟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି, ଯେଉଁ ସିଣ୍ଡିକେଟଗୁଡ଼ିକ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ୧୪୦୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହିରୋଇନ ବିକ୍ରି କରିଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି ।

ବଲିଉଡ ଏବଂ କନ୍ନଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ନିଶା କାରବାର ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ଏନସିବି ଏପରି ଏକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିଛି   ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟରେ ସଂପୃକ୍ତ ।  ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପ, କାନାଡା, ଆଫ୍ରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆର ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି  ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସହରକୁ ପ୍ରାୟ ୩୬୦ ଟନ ହିରୋଇନ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି । ଏହାମଧ୍ୟରୁ ୧୦% ଅର୍ଥାତ୍ ୩୬ ଟନ ଉଚ୍ଚଗୁଣାତ୍ମକ । ଦେଶର ୨୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ଉଚ୍ଚମାନର ହିରୋଇନ ସେବନ କରିଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ଏନସିବି ଆକଳନ କରିଛି ।

ସେହିପରି ଏନସିବି ଆକଳନ ଅନୁସାରେ  ପଞ୍ଜାବ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରଗ୍ ଚୋରା କାରବାରର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇ ରହିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ୩୬ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା  କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୭୪୬୨୦ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୫୪୪୯ ଜଣ କେବଳ ପଞ୍ଜାବର । ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୮୬୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ୫୨୯୯ ଲୋକ ପଞ୍ଜାବର। ଏମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏନଡିପିଏସ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ନିକଟରେ ଏଜେନ୍ସି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛି ଯାହା ପରେ ଏହି ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରମୁଖ ଡ୍ରଗ୍ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ସମ୍ପର୍କରେ  ଏନସିବି ମୁଖ୍ୟ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା  ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।  ସେ ସିବିଆଇରେ ଥିବା ସମୟରେ   ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଭିଭିଆଇପି ଚପର ମାମଲା ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ଭଳି ଅନେକ ହାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୧୪୨ ଡ଼୍ରଗ ସିଣ୍ଡିକେଟ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ପଞ୍ଜାବ ଓ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ଟି କାଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ଜଣେ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାଜସ୍ଥାନରେ ୯ଟି ସଂସ୍ଥା ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

କେତେକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତାଲିବାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। ଏହି ସିଣ୍ଡିକେଟଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହିରୋଇନ୍ କିଣନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କେତେକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ୟୁରୋପ, କାନାଡା ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋରେ ଥିବା ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କୋକେନ୍ ପାଇଁ କଲମ୍ବିଆର କାର୍ଟେଲ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ / ପରୋକ୍ଷ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର କରନ୍ତି | କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ଲାକ୍ଷାଦ୍ବୀପ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟି ପ୍ରମୁଖ ଡ୍ରଗ୍ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କାସାରାଗୋଡ୍ ଏବଂ କନ୍ନୁର ନେଟୱାର୍କ ସବୁଠୁ ସଫଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କତାରର ଗଲ୍ଫ ଅଞ୍ଚଳ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ କାସର୍ଗୋଡ୍, କନ୍ନୁର (କେରଳ), କୋଡାଗୁ, ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ (କର୍ଣ୍ଣାଟକ), ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ମୁମ୍ବାଇ, ଗୋଆ, ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କ ସହ କୋକେନ୍, ଉଚ୍ଚମାନର ହିରୋଇନ୍ ଯୋଗାଣରେ ଜଡିତ ଅଛି।ଏନସିବି କାତାର ନେଟୱାର୍କରେ ଅତି କମରେ 14 ଟି ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିସାରିଛି। ଏନସିବିର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର କେପିଏସ୍ ମାଲହୋତ୍ରା କହିଛନ୍ତି, ’ଏହି ନେଟୱାର୍କର ସଦସ୍ୟମାନେ କତାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ ଥିବା ଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି। କାର୍ଟେଲ ଯୋଗାଣକାରୀ ଭାବରେ ଗଲ୍ଫରେ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରେ | ମାଗଣା ଟିକେଟ୍, ହୋଟେଲ କିମ୍ବା ହନିମୁନ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଇ ସେମାନେ ପ୍ରଲୋଭିତ କରନ୍ତି | ଡ୍ରଗ୍ ଗୁଡିକ ଶୁଖିଲା କିମ୍ବା ଓଦା ଖାଦ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ପୋଷାକ କିମ୍ବା କଷ୍ଟମ୍ ତିଆରି ଲୁଚକାଳି ସହିତ ଚେକ୍ ଇନ୍ କିମ୍ବା ପରିବହନ ସାମଗ୍ରୀରେ ଲୁଚି ରହିଥାଏ | ’

Comments
Loading...