ମାଗି ଆଣିଥିବା ସାଇକେଲରେ ବାପାଙ୍କ ସହ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ, ଆଜି ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର ସଫଳତା ପଛରେ ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଆଗାମୀ ପିଢୀକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ। ଏହିପରି ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ହେଉଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାଡରର ଡୋମିନେରିଂ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ନବନୀତ ସିକେରା। ମେରେଟ, ୟୁପିରେ ଆଇଜି ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ନବନୀତ୍ ସିକେରା ତାଙ୍କ ସଂଗ୍ରାମ ଏବଂ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ବସ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଛାତ୍ରଛାତୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କିଛି ଅବିଭାବକଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି କଷ୍ଟ ଉଠାଇବାକୁ ପଡିଛି ଯାହା ପରିବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରାଣା ପାଲଟିଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଧର ଜିଲ୍ଲାର ମାନୱର ତହସିଲର ବାଇଦିପୁର ଗ୍ରାମର ଶୋଭାରାମ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆଶିଷଙ୍କର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା। ପୁଅକୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପିତା ଶୋଭାରାମଙ୍କୁ ରାତି ସାରା ସାଇକେଲ ଚଳାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୧୦୫ କିମି ସେ ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ପୁଅକୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ପୁଅର ବହି ଖାତା ସହ ତିନି ଦିନର ରାସନ ମଧ୍ୟ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଯାଇଥିଲେ। ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ଏହି କାହାଣୀଟି ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ନବନୀତ୍ ସିକେରା ଏହାକୁ ସୋସିଆଲ ସାଇଡରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ। ଏହି ଖବର ନବନୀତ୍ ସିକେରାଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ସ୍ପର୍ଷ କରିବା ସହ ସେ ନିଜର ପିଲା ଦିନର କାହାଣୀକୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ। ଏହି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ କାହାଣୀ ସହ ମେଳ ଖାଉଥିବା ନିଜର କିଛି ଅନୁଭୁତି ମଧ୍ୟ ନବନୀତ୍ ସିକେରା ଫେସବୁକରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ।

ମେରଟ ଆଇଜି ନବନୀତ୍ ସିକେରା ତାଙ୍କ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଏହି ଖବର ଦେଖିଲି, ମୋ ଆଖି ଛଳଛଳ ହୋଇଗଲା। କିଛି ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ମୋ ବାପା ମଧ୍ୟ ଆଇଆଇଟି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ମୋତେ ଅନ୍ୟଠାରୁ ସାଇକେଲ ମାଗିଆଣି ଛାଡିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ସେହି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନେକ ଛାତ୍ରମାନେ କାର୍ ରେ ଆସିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ତାଙ୍କର ଶେଷ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଉଥିଲେ। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କର ନୂତନ ପୁସ୍ତକଗୁଡିକୁ ଲୋଭନୀୟ ଆଖିରେ (ଯାହା ମୁଁ କେବେ ଦେଖି ନଥିଲି) ଦେଖୁଥିଲି। ମୁଁ ସେତେବେଳେ ଭାବିବାକୁ ଲାଗିଲି ଯେ, ଏମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ମୋର ଯୋଗ୍ୟତା ନାହିଁ। ମୋ ମନରେ ଏକ ନିରାଶା ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା। ମୋତେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଖି ବାପା ମୋତେ ସେଠାରୁ ଟିକେ ଦୂରକୂ ନେଇ ଆସିଲେ ଏବଂ ମୋର ଉତ୍ସାହ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଉପହାର ଦେଲେ। କିଛି ଦିନ ପରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ସେହି କେନ୍ଦ୍ରରୁ କେବଳ ଦୁଇଜଣ ଛାତ୍ର ପାସ୍ କରିଥିଲେ, ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ନାମ ମଧ୍ୟ ମୋର ଥିଲା।

ନବନୀତ୍ ସିକେରା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଫେସବୁକ୍ ପୃଷ୍ଠାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଆଜି ମୋ ବାପା ଆମ ସହିତ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମୋ ସହିତ ରହିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଇଚ୍ଛା ହେଉଛି ଯେ ମୁଁ ପୁଣି ଥରେ ସାକ୍ଷାତ କରି ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିପକାନ୍ତି। ସେହିପରି ଶୋଭାରାମ – ଆଶିଷଙ୍କୁ ଶୁଭକାବନା ଦେଇ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଏହି ପିତା-ପୁତ୍ରଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ମଧୁର ହେଉ ବୋଲି ମୁଁ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି।

ତେବେ ଏ ନବନୀତ୍ ସିକେରା କିଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ….

ଫେସବୁକ୍ ପେଜ୍ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନବନୀତ୍ ସିକେରା ୧୯୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଫିରୋଜାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ଶିଖୋହାବାଦସ୍ଥିତ ମନୋହର ସିଂ ଯାଦବଙ୍କ ଘରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ‘ସୁପର କପ’ କୁହାଯାଏ। ନବନୀତ୍ ଏଟା ଜିଲ୍ଲାର ଅଲ ବାଳକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ହାଇସ୍କୁଲ ପାସ କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ହଂସରାଜ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇଂରାଜୀ ଜଣାନଥିବାରୁ କଲେଜରେ ତାଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ଫର୍ମ ଭରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ଫର୍ମ ନ ପାଇ ସେ ହାର ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ ନିଜେ ପୁସ୍ତକ କିଣି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ସେ ଆଇଆଇଟି ପରି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଗୋଟିଏ ଥରରେ ପାସ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ବନିଥିଲେ।

Comments
Loading...