ଅବଦୁଲ କଲାମ ଦ୍ବୀପରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ‘ଶୌର୍ଯ୍ୟ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ; ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୮୦୦ କିଲୋମିଟର

ପଡୋଶୀ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରକାରର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅନେକ ନୂତନ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୨:୧୦ ସମୟରେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଦ୍ୱୀପରୁ ଶୌର୍ଯ୍ୟ ନାମକ ଏକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭାରତ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ଏହି ନୂତନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହାଲୁକା ଏବଂ ସହଜରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ ।ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୮୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା କୌଣସି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସକ୍ଷମ । ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ-ଟୁ-ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଏକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍ ଭର୍ସନ | ଏହି ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରକେଟ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୪୦ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଶବ୍ଦର ବେଗରେ ୬ ଗୁଣ ଅଧିକ ଗତିରେ ଯାତ୍ରା କରିଥାଏ ।

କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଗତି ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ ଯେ ସୀମାରେ ବସିଥିବା ଶତ୍ରୁ ରାଡାର ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ବାଧା ଦେବା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୪୦୦ ସେକେଣ୍ଡର କମ୍ ସମୟ ପାଇଥା | ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଏକ କଣ୍ଟେନରରେ ପରିବହନ ଓ ଲୁଚାଇ ରଖାଯିବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ।  ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ ଅବସରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ DRDO ଏବଂ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷା ପରିଷଦ ITR ସହିତ ଜଡିତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ |

Comments
Loading...