ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ବାସ ବିନା ବଞ୍ଚିପାରେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ କିମ୍ବା ମଣିଷ ପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ବିନା ବଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ଗ୍ୟାସ୍ ବିନା କେହି ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବ (ପରଜୀବୀ) ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ବିନା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ମଧ୍ୟ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବିତ ଅଛି। ଏହା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଏପରି ଜୀବ, ଯାହାର ଭିତରେ ଏହି ବିଶେଷତ୍ବ ଅଛି ।

ଜେଲିଫିସ୍ ପରି ଏହି ମଲ୍ଟି ସେଲୁଲାର୍ ପରଜୀବୀଙ୍କର ମାଇଟୋକଣ୍ଡ୍ରିଆଲ୍ ଜିନୋମ୍ ନାହିଁ । କୌଣସି ଜୀବ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ପାଇଁ ମାଇଟୋକଣ୍ଡ୍ରିଆଲ୍ ଜିନୋମ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ପରଜୀବୀ ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ । ଇସ୍ରାଏଲର ତେଲ-ଆଭିଭ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ଦଳ ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ପରଜୀବୀ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରଜୀବୀ ମାଛମାନଙ୍କଠାରୁ ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷତି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ମାଛ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରଜୀବୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ନାହିଁ । ଏହି ପରଜୀବୀମାନେ ସଲମାନ ମାଛରେ ମିଳନ୍ତି ଏବଂ ମାଛ ଜୀବିତ ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ରହିଥାଏ ।

ଏହି ଜୀବର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ହେଉଛି ହେନିଗୁୟା ସାଲମିନିକୋଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୁଖ୍ୟ ଡିଆନା ୟାହଲୋମି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଜୀବ ମଣିଷ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଜୀବମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ। ଅବଶ୍ୟ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି ଯେ, ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଜୀବ କିପରି ବିକଶିତ ହେଲା, ଯାହା ଅମ୍ଳଜାନ ବିନା ବଞ୍ଚିପାରେ ବୋଲି।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଫ୍ଲୋରୋସେନ୍ସ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପ୍ ସହିତ ପରଜୀବୀକୁ ଦେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ମାଇଟୋକଣ୍ଡ୍ରିଆଲ୍ ଡିଏନଏ ଦେଖାଯାଇ ନ ଥିଲେ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଜୀବ, ଯାହାକୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଅବଶ୍ୟ,୨୧୦ରେ, ଇଟାଲୀର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ସମାନ ଜୀବ ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ମାଇଟୋକଣ୍ଡ୍ରିଆଲ୍ ଡିଏନଏ ଦେଖାଇଲା ନାଥିଲା। ତାଙ୍କର ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ଥିଲା ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ସଲଫାଇଡ୍ । କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂତନ ଆବିଷ୍କୃତ ଜୀବକୁ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ସଲଫାଇଡ୍ ମଧ୍ୟ ଦରକାର ନାହିଁ ।

Comments
Loading...