ବଢ଼ିଲା କୋଭିଡ଼ ଟୀକା ଆଶା: ‘ମଡ଼ର୍ଣା’ ଟୀକା ୯୪.୫% ପ୍ରଭାବୀ ବୋଲି ଦାବି କଲା କମ୍ପାନୀ

ଆମେରିକାର ଔଷଧ ନିର୍ମାତା ସଂସ୍ଥା ’ମଡ଼ର୍ଣା’ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଭିଡ଼ ଟୀକା ୯୪.୫% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି କମ୍ପାନୀ । କମ୍ପାନୀର ଏହି ଘୋଷଣା ଟୀକା ଆଶାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଟୀକା ବଜାରକୁ ଆସିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିବା ସମ୍ବାଦ ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଏଏଫପି କହିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର ମଧ୍ୟ ଏହାର ଟୀକା ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ମଡର୍ନା ସହିତ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା, ଫାଇଜର ମଧ୍ୟ ଟୀକା ବିକାଶରେ ଆଗରେ ଅଛି | ଭାରତରେ ସେରମ୍, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ସହିତ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ବିକଶିତ କରୁଛନ୍ତି |

ସୋମବାର ଦିନ ମଡ଼ର୍ଣ୍ଣା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟୀକା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦୂର କରିବାରେ 94.5 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦୦ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିବା ପରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ମଡ଼ଣ୍ଣାର ସିଇଓ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ବାନସେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଆମକୁ ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି ଏବଂ ଆମର ଟିକା ଅନେକ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ। କୋଭିଡ଼ ସହିତ ଟିକା ବନ୍ଦ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । କୋଫାଇଡ୍ ଟୀକା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଫାଇଜର ଏବଂ ବିଏଣ୍ଟେକ୍ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ବର୍ଷ ଶେଷରେ କିମ୍ବା ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ବାୟୋନୋଟେକ୍ ଏବଂ ଫାଇଜର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଟୀକା ବିଶ୍ଳେଷଣ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ -19 ରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଟୀକା ତିଆରି ବ୍ୟାୟାମରେ ୪୩୦୦୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ମଡ଼ର୍ଣ୍ଣା କହିଛି  ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିନ ଏବଂ ସେ ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକା ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବେ। ମଡ଼ର୍ଣ୍ଣା ଏହି ଟିକା ର ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ଚାରି ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଅବଶିଷ୍ଟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ପ୍ଲେସେବୋ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ, ଏହିପରି ୧୧ ଜଣ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ଗୁରୁତର କରୋନା ରୋଗୀ ଥିଲେ । ତେବେ ଟୀକାକରଣ ହେତୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇନଥିଲା। ମୋଡର୍ନାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ତାଲ ଜ୍ୟାକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଛି।

Comments
Loading...