ଜାଣନ୍ତୁ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ

ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଜଣାଶୁଣା । ଯେପରିକି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଲଫିକର ଅଲି ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କୁ ରାତି ଦୁଇଟାରେ ଫାଶିରେ ଟାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୧୭ ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହରୋଲ୍ଡ ଏଡୱାର୍ଡ ହୋଲ୍ଟ । ସେ ୨୬ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୯୬ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମେନଜିସଙ୍କ ଅବସର ପରେ ସେ ବିନା ନିର୍ବାଚନରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ସେହି ବର୍ଷ ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଜିତିଥିଲେ।

ନ୍ୟୁ ସାଉଥ ୱେଲ୍ସର ଷ୍ଟାନମୋରରେ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୦୮ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ହୋଲ୍ଟ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ହୋଲ୍ଟଙ୍କ ଜନ୍ମର ସାତ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୦୮ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।  ତା’ପରେ ୧୯୧୦ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ସାନଭାଇ କ୍ଲିଫୋର୍ଡ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ।  ସେ ପହଁରିବା ଏବଂ ମାଛ ଧରିବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ।

ଭିକ୍ଟୋରିଆର ଶୋବିଓଟ ବିଚରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୬୭ରେ ହୋଲ୍ଟ ହଠାତ୍ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବହୁତ ଖୋଜା ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ମିଳି ନ ଥିଲେ । ୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୬୭ରେ ତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଭାବେ ମୃତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିପାରି ନାହିଁ।

 

ହୋଲ୍ଟଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ନିଖୋଜ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ । କେହି କେହି କୁହନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାର୍କ ଖାଇଯାଇଥିବେ । ତା’ପରେ କେହି କେହି ସେମାନଙ୍କର ନିଖୋଜକୁ ହତ୍ୟା ସହିତ ଯୋଡିଥିଲେ । ଏହାସହ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବେର। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ। ହୋଲ୍ଟ କେଉଁଠାରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି।

Comments
Loading...