ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଓ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ​‌ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଓ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରା ନେଇ ଗାଇଡ ଲାଇନ ଜାରି କରିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଜାରି କରିଥିବା ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରା ଏକ ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ ଦାଖଲ କରିବେ । ଯେଉଁ ଅଣ୍ଡରଟେକିଂରେ ମେମାନେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବେ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବେ । ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ୭ ଦିନ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରେ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ପୈଠ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାତ ଦିନ ସେମାନଙ୍କୁ ଘରେ ପୃଥକବାସରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ ।

ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ, ଗର୍ଭଧାରଣ, ପାରିବାରିକ ମୃତ୍ୟୁ, ଗୁରୁତର ରୋଗ ଏବଂ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଘରେ ୧୪ ଦିନ  ପୃଥକ ଭାବରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। । ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । ଏଥି ସହିତ ଯାତ୍ରା ଯାତ୍ରାକରୁଥିବା ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଯାତ୍ରାମାନେ କେଉଁ ନିୟମ ପାଳନ କରିବେ ଏବଂ ନକରିବାର ଏକ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏଥି ସହିତ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲରେ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ସେତୁ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କେବଳ ଲକ୍ଷଣ ବିନା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିମାନ କିମ୍ବା ଜାହାଜରେ ଯିବା ସମୟରେ ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଭାରତ ସୀମା ଦେଇ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ କେବଳ ଲକ୍ଷଣହୀନ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସୀମା ପାର କରି ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବିମାନ କିମ୍ବା ଜାହାଜରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିମାନ ଘୋଷଣା, ବନ୍ଦର କିମ୍ବା ସୀମା ପୋଷ୍ଟରେ ଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଆତ୍ମ-ଘୋଷଣାର ଫର୍ମ ଏବଂ ଏହାର ଏକ ନକଲ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଫର୍ମ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ।

ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିମାନବନ୍ଦର ପରିଷ୍କାର କରିବା ଏବଂ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଭଳି ଉପଯୁକ୍ତ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବିମାନରେ ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ। ବିମାନବନ୍ଦର / ବନ୍ଦର ଏବଂ ବିମାନ / ଜାହାଜରେ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ସମେତ କୋଭିଡ -୧୯ ବିଷୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା, ବିମାନ କିମ୍ବା ଜାହାଜରେ ଚଢିବା ସମୟରେ ହାତ ଧୋଇବା ଭଳି ସତର୍କତା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ। ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିମାନବନ୍ଦର / ବନ୍ଦର / ସୀମା ପୋଷ୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ତାପଜ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବେ। ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଅଲଗା କରି ମେଡିକାଲକୁ ନିଆଯିବ । ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପୃଥକ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଆଯିବ, ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।
ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ସାତ ଦିନ ଅଲଗା ରଖାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପଟେ ଦେଶରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି ହୋଇଛି । ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବିମାନ, ଟ୍ରେନ୍ ଓ ବସ୍ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଲାଗୁ ହେବ । ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଓ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । କଣ କରିବେ, କଣ ନ କରିବେ, ସେ ବିଷୟରେ ଟିକେଟରେ ତଥ୍ୟ ରହିବ । ଏହା ସହ ସମସ୍ତ ବିମାନ, ଟ୍ରେନ୍ ଓ ବସ୍ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

ଗାଇଡଲାଇନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କଠାରେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ଘରେ କିମ୍ବା ଏକ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ (ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ) ଅଲଗା ହୋଇ ରହିବେ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟମ କିମ୍ବା ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ଥାଏ ସେମାନେ କୋଭିଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବେ। ଯଦି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ନଥାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରେ ଅଲଗା ରଖିବାକୁ କୁହାଯିବ । ଯଦି ସେମାନଙ୍କଠାରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନେ ଜିଲ୍ଲା ମନିଟରିଂ ଅଫିସର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ କୋଭଡ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ / ଜାତୀୟ କଲ୍ ସେଣ୍ଟର୍ (୧୦୭୫) ରେ ଜଣାଇବେ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ପୃଥକତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିପାରିବେ।

Comments
Loading...