କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ କୃଷକଙ୍କୁ ‘ଖଲିସ୍ତାନୀ’ କହିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ – ସୁଖବୀର ସିଂ ବାଦଲ

ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଧାରଣାରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଖଲିସ୍ତାନୀ କହିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ତୁରନ୍ତ କ୍ଷମା ମାଗୁବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଶିରୋମଣି ଅକାଳୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସୁଖବୀର ସିଂ ବାଦଲ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା କୃଷକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯେଉଁ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଦେଶ ବିରୋଧୀ କହି ନିନ୍ଦିତ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଜରୁରୀ।

ଅମୃତସରରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ବାଦଲ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାହିଁକି ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନ ତିଆରି ହୋଇଛି ସେମାନେ ଖୁସି ନଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାହିଁକି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରୁନାହାଁନ୍ତି? ଖଲିସ୍ତାନୀ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ରୂପ ଦେଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାହିଁକି ବଦନାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ନିନ୍ଦା କରି ଶ୍ରୀ ବାଦଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଦେଉଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷକଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ଦବାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ଚାଷ ଆଇନ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ବାଦଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବଳ ଶୀତରେ କୃଷକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ରାତି ବିତାଇବାରେ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ହେଉଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିରୋଧୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସଂସଦର ଶେଷ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣିଥିବା ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଜି ୧୭ ତମ ଦିନରେ ପହଂଚିଛି।

Comments
Loading...