ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲ୍ଲା ବିକାଶ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଢାଞ୍ଚା ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତୋମାର

କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ତଥା ପଞ୍ଚାୟତରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଆଜି ଦେଶର ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକର ବିକାଶ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଢାଞ୍ଚାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଢାଞ୍ଚା ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗାଇଡ୍ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ଯୋଜନାକାରୀ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବ। ଶ୍ରୀ ତୋମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଲବ୍ଧ ସମ୍ବଳ, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଯୋଜନା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପକରଣ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଭାରତର ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ।

ସମ୍ବିଧାନର ୭୩ତମ ସଂଶୋଧନ ଅନୁଯାୟୀ ତ୍ରି-ସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମ ସ୍ତରରେ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ, ତାଲୁକା ସ୍ତରରେ ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧୫ତମ ଅର୍ଥ ଆୟୋଗର ଅନୁଦାନ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷରେ ପଞ୍ଚାୟତଗୁଡିକୁ ମୋଟ ୬୦ ହଜାର ୭୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ।

Comments
Loading...