ସଫଳତା : ରାଜମିସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ଆମେରିକୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାଇଲେ ଫେଲୋସିପ୍

ଲୁଧିଆ​‌ନା : ଯଦି ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର ଥାଏ, ତେବେ କୌଣସି  ସଫଳତା ବେଶୀ ଦୂର ନୁହେଁ। ଯେଉଁମାନେ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ନିଶ୍ଚିତ ସାକାର ହୋଇଥାଏ।  ଲୁଧିଆନାର ଅମନଦୀପ ସିଂହଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ରାଜମିସ୍ତ୍ରୀର ପୁଅ ଅମନଦୀପ ସାଉଥ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ପିଏଚଡି ପାଇଁ ଫେଲୋସିପ୍ ମିଳିଛି। ଏହି ଫେଲୋସିପ୍ ଅଧୀନରେ ଅମନଦୀପ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ ଗବେଷଣା ସହାୟକ ଭାବରେ ବାର୍ଷିକ ୩୨ ହଜାର ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ପାଇବେ।

ଦକ୍ଷିଣ କାଲିଫର୍ନିଆର ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ପିଏଚଡି ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ଅମନଦୀପ ସିଂଙ୍କୁ ରବିବାର ଦିନ ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ (ବିଜେଏଫ) ପକ୍ଷରୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରି ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଅମନଦୀପ ସିଂଙ୍କୁ IIT JEE ପାଇଁ ମାଗଣା କୋଚିଂ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ଦ୍ୱାରା ଅମନଦୀପ ୧୮୮୪ ରାଙ୍କ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଲୁଧିଆନାର ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଲୟର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଅମନଦୀପ ଆରମ୍ଭରୁ ଆଇଆଇଟି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପରିଚାଳନା ଟ୍ରଷ୍ଟି ସର୍ଦ୍ଦାର ହରପାଲ ସିଂହଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ସେ ମୋହାଲିରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇଜର) ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଅମନଦୀପଙ୍କର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ଥିଲା। ଫାଉଣ୍ଡେସନ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ତିନି ସେମିଷ୍ଟାର ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଏସ-ଏମଏସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରର ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଥିଲେ।

ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮ ରେ, ଅମନଦୀପ ତିନିମାସ ପାଇଁ ଜର୍ମାନୀର ଡୁସବର୍ଗ ଏସେନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗଣନାକାରୀ ବାୟୋକେମିଷ୍ଟ୍ରିର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଂଶ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲା। ଅମନଦୀପ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଚାରିଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସାଉଥ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବାଛିଥିଲେ।

୨୬ ଡିସେମ୍ବରରେ ଅମନଦୀପ ଆମେରିକା ଯିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଗୁରୁ ସିଂହ ସଭା ଗୁରୁଦ୍ୱାର, ସେକ୍ଟର -୨୮, ସେଣ୍ଟର -୨୮ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହରେ ଏୟାର ଚିଫ ମାର୍ଶଲ ବିଏସ ଧାନୋଆ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ), ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ।

Comments
Loading...