ମନ କି ବାତ, ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମାସିକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନ କି ବାତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମାସିକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଣସ୍ତରିତମ ଅଧ୍ୟାୟ। ଉଭୟ ଆକାଶବାଣୀ ଓ ଦୂରଦର୍ଶନର ସମସ୍ତ ନେଟୱାର୍କରେ ଏହା ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି।

ମନ କି ବାତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକାଧିକ ଚକ୍ର ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଗଜର ଦୂରତା ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଗଲାଣି, ଏହି ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାହାଣୀ ଆମର ଭାବନାକୁ ଆଲୋକିତ କରିଥାଏ ଓ ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଦୁଃଖ, ଜିଜ୍ଞାସା କିମ୍ବା ଉଦାସୀନତାକୁ ପରିପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ। ଜଣେ ମା’ ନିଜ ଛୋଟ ଛୁଆକୁ ଶୋଇବା କିମ୍ବା ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବା ବେଳେ କାହାଣୀର ଶକ୍ତି ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିହୁଏ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, କାହାଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭାବିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରେ। ବିଶେଷକରି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାହାଣୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ସୃଜନଶୀଳତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ, ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଥାଏ। ଭାରତରେ କାହାଣୀ କହିବାର ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି ବୋଲି ମନ କି ବାତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର କାହାଣୀ କହିବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି। କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାର ଏହା ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ପଦ୍ଧତି। କଥାକଳସେଵମ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ ଅଂଶ ବିଶେଷ ହୋଇ ପାରିଛି। ଆମ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲୋକନୃତ୍ୟ ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି।

ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କାହାଣୀକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରୁଥିବା ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଅଛି। ମରାଠୀରେ ବୈଶାଳୀ ଦେଶପାଣ୍ଡେଙ୍କ ପରି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟରେ ଯୋଗୀ ବନସଲ ଅହୁଜା ମଧ୍ୟ କାହାଣୀକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ମନ କି ବାତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଆମେ ଆମର କାହାଣୀରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବର ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଦାସତ୍ୱ ସମୟର ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଘଟଣା କହି କରିପାରିବା କି? ବିଶେଷକରି ୧୮୫୭ରୁ ୧୯୪୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛୋଟ ଘଟଣା ବର୍ତ୍ତମାନ କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମର ନୂତନ ପିଢ଼ି ସହିତ ପରିଚିତ ହୋଇପାରିବ। ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆପଣମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାରରେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ କାହାଣୀ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ, କେଉଁ ଦିନ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ କାହାଣୀ କହିବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭଳି ଏହି କଠିନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଦେଶର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପୁନର୍ବାର ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଦେଶର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର, ଆମର କୃଷକ, ଆମ ଗ୍ରାମ, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଆଧାର, ଯଦି ସେମାନେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବେ ତେବେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ମୂଳଦୁଆ ଦୃଢ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ହରିୟାଣାର ସୋନିପତ ଜିଲ୍ଲାର କୃଷକ କୁୱର ଚୌହାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪ରେ ଏପିଏମସି ଅଧିନିୟମରୁ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ବାଦ ଦିଆଯିବା ପରେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କୃଷକମାନେ ବହୁ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହି କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫଳ ଓ ପନିପରିବା, ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଶକ୍ତି ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଅଗ୍ରଗତିର ଆଧାର। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଶକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି।

ମନ କି ବାତରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନି-ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏପିଏମସିରୁ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ବାଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କିପରି ବଦଳାଇଲା ତାହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଶ୍ରୀ ସ୍ୱାମୀ ସମର୍ଥ ଫାର୍ମସ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ୍ ଯାହା କୃଷକମାନଙ୍କ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଟେ। ପୁଣେ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇର କୃଷକମାନେ ନିଜେ ସାପ୍ତାହିକ ବଜାର ଚଳାନ୍ତି। ଏହି ବଜାରରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ଟି ଗାଁର ସାଢେ ଚାରି ହଜାର କୃଷକଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ସିଧାସଳଖ ବିକ୍ରି ହୁଏ ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ମଧ୍ୟସ୍ଥି ନାହାଁନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଯୁବକମାନେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତି ଓ ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଲାଭ ଦିଏ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅନେକ କୃଷକଙ୍କଠାରୁ ଚିଠି ପାଇଥାନ୍ତି ଓ ସେ କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଚାଷରେ କିପରି ନୂତନ ଫଳ ମିଳିବାରେ ଲାଗିଛି ଓ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ କେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଗୁଜୁରାଟର ବନାସକଣ୍ଠା ରାମପୁରା ଗାଁର ଜଣେ କୃଷକ ଇସମାଇଲ ଭାଇଙ୍କ କଥା କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ତାରିଖରେ ଆମେ କୃଷିକୁ ଯେତେ ଆଧୁନିକ ବିକଳ୍ପ ଦେବୁ ତାହା ସେତେ ଆଗକୁ ବଢିବ ଓ ଏଥିରେ ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଆସିବ, ନୂତନ ଉଦ୍ଭାବନ ଯୋଗ ହେବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତାକାଲି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ରେ ଆମେ ସହିଦ ବୀର ଭଗତ ସିଂଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବା। ସେ କହିଛନ୍ତି,’ମୁଁ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସହ ସାହସ ଏବଂ ବୀରତାର ପ୍ରତୀକ ସହିଦ ବୀର ଭଗତ ସିଂଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି।’ ସହିଦ ଭଗତ ସିଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ପଣ୍ଡିତ ଓ ଚିନ୍ତାନାୟକ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନକରି ଭଗତ ସିଂ ଏବଂ ତାଙ୍କ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ସାଥୀମାନେ ଏପରି ସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଯାହା ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମିଶନ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ନିଜର ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ – ସେହି ମିଶନ ଥିଲା ଭାରତକୁ ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଶାସନରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅକ୍ଟୋବର ୨ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପବିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଦିନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦିନ ମା’ ଭାରତୀଙ୍କ ଦୁଇ ପୁତ୍ର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଲାଲ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବାର ଦିନ। ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଚାର କରିଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପୂଜ୍ୟ ବାପୁଙ୍କ ଜୀବନ ଆମକୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ ଯେ ଆମେ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ କରାଯିବ ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥି ସହିତ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଆମକୁ ନମ୍ରତା ଏବଂ ସରଳତାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦିନ ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାରଣ ଏହି ଦିନ ଆମେ ଭାରତ ରତ୍ନ ଲୋକ ନାୟକ ଜୟ ପ୍ରକାଶ ଜୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ସ୍ମରଣ କରୁଛୁ | ଆମର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜେପି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ସେହିପରି ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରେ ମଧ୍ୟ ରାଜମାତା ବିଜୟରାଜ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜୀବନକୁ ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...