ମେଣ୍ଢା କିଣିବାକୁ ଗ୍ରାହକ ଦେଲେ ୭୦ ଲକ୍ଷ : କିନ୍ତୁ ମାଲିକ ମାଗିଲେ ଦେଢ କୋଟି

ମୁମ୍ବଇ : ମଣିଷ ଅନେକ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ ରଖିଥାଏ । ଭଲ ଯତ୍ନ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ଲାଳନ ପାଳନ କରିଥାଏ। ବିଶେଷତଃ ଛେଳି ମେଣ୍ଢା ପାଳନ ଏକ ଭଲ ଲାଭଜନକ ବୃତ୍ତି। ଆଉ ଗୋଟିଏ ମେଣ୍ଢାର ମୂଲ୍ୟ ଯଦି ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୁଏ ତେବେ ତା’ର ମାଲିକ କେତେ ଖୁସି ହେଉ ନ ଥିବେ।
ଘଟଣାଟି ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସାଙ୍ଗଲି ଜିଲ୍ଲାର। ନିଜର ଅନନ୍ୟ ରୂପ ଏବଂ ଭଲ ଗୁଣବତ୍ତା ମାଂସ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ’ମେଡଗୟାଲ’ ପ୍ରଜାତିର ଏକ ମେଣ୍ଢାକୁ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମେଣ୍ଢାର ମାଲିକ ଏହାକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦେଢ କୋଟି ଟଙ୍କା ରଖିଥିଲେ। ’ମେଡଗୟାଲ’ ପ୍ରଜାତିର ମେଣ୍ଢା ସାଙ୍ଗଲିର ଜାଟ୍ ତହସିଲରେ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତି ଅପେକ୍ଷା ଆକାରରେ ବହୁତ ବଡ଼। ମେଣ୍ଢା ପ୍ରଜନନ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଜାତି ପାଇଁ ଭଲ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ଏହାର ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିଥାଏ।

ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ମାଲିକ ବିକ୍ରୟ କଲେ ନାହିଁ

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ‘ମେଡଗୟାଲ’ ପ୍ରଜାତିର ମେଣ୍ଢା ବଂଶ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଏହି ପ୍ରଜାତିର ନାମ ଜାଟ୍ ତହସିଲର ମାଡାଗିଆଲ ଗ୍ରାମ ନାମରେ ନାମିତ।

ସାଙ୍ଗଲିର ଅଟାପାଡି ତହସିଲର ମେଶ ପାଳକ ବାବୁ ମେଟକରୀଙ୍କ ପାଖରେ ୨୦୦ ମେଣ୍ଢା ଅଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ କ୍ରେତା ମେଳାରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଏହି ମେଣ୍ଢାକୁ କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ସତ୍ତ୍ବେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିନଥିଲେ।

ମେଣ୍ଢାର ନାମ ‘ମୋଦୀ’

ମେଟକରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ମେଣ୍ଢାର ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ସରଜା। ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ତେଣୁ ଏହାର ନାମ ହେଲା ‘ମୋଦୀ’। ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ସମସ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ, ସେହିଭଳି ସାରଜାକୁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଉଥିଲା ସେଠାରେ ଅଧିକ ଭିଡ଼ ହେଉଥିଲା ଓ ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ଲୋକ ଆସୁଥିଲେ। ମେଟକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରଜା ତାଙ୍କ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ‘ଶୁଭ’, ତେଣୁ ସେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ।

ଗୋଟିଏ ମେଣ୍ଢାରୁ କେତେ ଆୟ

ମେଟକରୀ  କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଏହାକୁ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଥିଲି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ମୁଁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦେଢ କୋଟି ବୋଲି କହିଥିଲି କାରଣ ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ମେଣ୍ଢା ପାଇଁ ଏତେ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା କେହି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ନାହିଁ। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, ଆମେ ଦୁଇ-ତିନି ପିଢୀ  ଧରି ପଶୁପାଳନ ବ୍ୟବସାୟରେ ଅଛୁ କିନ୍ତୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସରଜା କାରଣରୁ ଆମେ ଭଲ ଉପକୃତ ହେଉଛୁ । ଏହି ମେଣ୍ଢା  ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ।

ସାଙ୍ଗଲି ଜିଲ୍ଲାର ମେଣ୍ଢା ସଂଖ୍ୟା ଦେଢ ଲକ୍ଷ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମେଣ୍ଢା ଏବଂ ଛେଳି ବିକାଶ ନିଗମର ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ସଚିନ ଟେକଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶେଷ ଗୁଣ ତଥା ମରୁଡ଼ି ପ୍ରବଣ ଜଳବାୟୁକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରି ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ‘ମେଡଗୟାଲ’ ପ୍ରଜାତି ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ଟେକଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୩ରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ସମୟରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସାଙ୍ଗଲି ଜିଲ୍ଲାରେ କେବଳ ୫୩୧୯  ଖାଣ୍ଟି ‘ମେଡଗୟାଲ’ ପ୍ରଜାତିର ମେଣ୍ଢା ଅଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ସାଙ୍ଗଲି ଜିଲ୍ଲାର ମେଣ୍ଢା ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ, ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ‘ମେଡଗୟାଲ’ ପ୍ରଜାତିର ମେଣ୍ଢା।

Comments
Loading...