ଏଚଆଇଭି ଟିକା ଲ୍ୟାବରୁ ବାହାରିଛି କରୋନା ଭାଇରସ : ନୋବେଲ ବିଜେତା

ପ୍ୟାରିସ୍ :   ଏଚ୍‌ଆଇଭି ଟିକା ନେଇ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା  ନୋବେଲ ବିଜେତା ଲୁକ ମୋଣ୍ଟାଗ୍ନିଅର୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଏଡ୍ସ ପାଇଁ ଟିକା ଖୋଜିବାର ଏକ ପ୍ରୟାସରେ ଗବେଷଣାଗାରରୁ ବହାରକୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଜେ ଶେଷ ହେବ। କରୋନା ଜୀବାଣୁ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା ଏବଂ ଏହା କିପରି ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବ୍ୟାପିଲା,  ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି  ଠୋସ୍ ସୂଚନା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏ ନେଇ ଅନେକ ତତ୍ତ୍ବ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଏଚ୍‌ଆଇଭି ଆବିଷ୍କାର କରିଥିବା ନୋବେଲ ବିଜେତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଲ୍ୟାବରୁ ଆସିଛି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାର୍ସ-କୋଭ-୨( SARS-CoV-2) ଜୀବାଣୁ ଏକ ଏଡସ୍ ଟିକା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ହଠାତ୍ ବିସ୍ତାର ହେବା ପ୍ରୟାସରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି।
ମେଡିସିନ୍ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରଫେସର ଲୁକ ମୋଣ୍ଟାଗ୍ନିଅର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଜିନୋମ ମଧ୍ୟ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି (ମାନବ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଜୀବାଣୁ) ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୦  ମସିହାରୁ ୱୁହାନର ନ୍ୟାସନାଲ ବାୟୋସଫେଟି ଲ୍ୟାବରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଜିନୋମରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି.ର ଜେନେଟିକ୍ କ୍ରମ ଯୋଡିବା ଏକ ଲ୍ୟାବରେ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ମଲିକୁଲାର ଉପକରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତିର କୌଣସି ଅଣୁ ସହିତ ଟାମ୍ପରିଂକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯାଏ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତି କୌଣସି ଅପ୍ରାକୃତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରେ ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି ଟିକା ସୃଷ୍ଟି ନହୁଏ ତେବେ ପ୍ରକୃତି ଏହାକୁ ନିଜେ ଦୂର କରିବ। ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।ୱୁହାନର ଲ୍ୟାବରେ ବାଦୁଡିମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିଲା ।

ତେବେ ସେ କରିଥିବା ଦାବି ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ପ୍ୟାରିସର ଜଣେ ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲୁକଙ୍କର କୌଣସି ଯୋଗ୍ୟତା ନାହିଁ କାରଣ ଏହିପରି ଜେନେଟିକ୍ କ୍ରମ ଅନ୍ୟ କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। କେତେକ ଜିନୋମ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦ କିମ୍ବା ଜୀବାଣୁ ସଦୃଶ | ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତି ଏହାକୁ ନିଜେ ଶେଷ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

Comments
Loading...