ମହିଳା ବଜାଉଥିଲେ ଭାଓଲିନ୍‍, ଡ଼ାକ୍ତର କଲେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

ଲଣ୍ଡନ : ମସ୍ତିଷ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନାମ ଶୁଣିଲେ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହେବା ସାଧାରଣ କଥା। ମାତ୍ର ଏପରି ଜଣେ ମହିଳା ଯେ କି ନିଜର ମସ୍ତିଷ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେଉଥିବା ସମୟରେ ଭାଓଲିନ୍‍ ବଜାଉଥିଲେ। କଥାଟା କାନକୁ ମିଛ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଭଳି ଏହି ଘଟଣା ହେଉଛି ଲଣ୍ଡନର।
ଦାଗ୍‍ମର୍‍ ଟର୍ନର ନାମକ (୫୩) ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କର ଡ଼ାହାଣ ଅଂଶରେ ଟ୍ୟୁମର ହୋଇଥିଲା। ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଡ଼ାକ୍ତରୀ ଦଳ ତାଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରୁଥିବା ସମୟରେ ସେ ଭାଓଲିନ ବଜାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରୁଥିବା ଡ଼ାକ୍ତର ଏନେଇ ନିଜର ମତ ଦେଇ କହିଥିଲେ ସେ ଜୀବନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭାଓଲିନ୍‍ ବଜାଉଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ।
ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ, ଉକ୍ତ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାୟ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ହେବା ବୟସରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରାୟ ୪୦ ବର୍ଷ ହେବ ଭାଓଲିନ୍‍ ବଜାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଯେବେ ଶୁଣିଲେ ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ହୋଇଥିବା ଟ୍ୟୁମର କାରଣରୁ ସେ ଆଉ ଭାଓଲିନ ବଜାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ ଖୁବ ଦୁଃଖିତ ହେଲେ। ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ, ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଯିବା ସହ ସେ  ଭାଓଲିନ ବଜାଇପାରିବେ କି ନାହିଁ ସେନେଇ କୌଣସି ନେଇ ମଧ୍ୟ ସଠିକ ନାହିଁ। ତେଣୁ ସେ ଭାବିଲେ ଅପରେଶନ ପରେ ନହେଉ ବରଂ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ହିଁ ମୁଁ ଭାଓଲିନ୍‍ ବଜାଇଦିଏ।

Comments
Loading...