ବିଦେଶୀ ଅନୁଦାନ ଅଧିନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲୋକସଭାରେ ମଞ୍ଜୁର

ସୋମବାର ଲୋକସଭାରେ ବିଦେଶୀ ଅନୁଦାନ (ନିୟମାବଳୀ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୧୦କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ବିଦେଶୀ ଅନୁଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆସିପାରିବ ବୋଲି ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାୟ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବିଲ୍ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ବିତର୍କର ଉତ୍ତରରେ ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦେଶିକ ଅନୁଦାନ (ନିୟମାବଳୀ) ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍, ୨୦୨୦ ଅର୍ଥର ଅପବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବ ଏବଂ କିଛି ବିରୋଧୀ ଦଳର ସମାଲୋଚନାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବ ଯେ ଏହା ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କିଛି ଅନାବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସରକାର ୨୦୧୦ରେ ଏହି ବିଲ୍ ଆଣିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ବିରୋଧ କରିଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲୁ। ଏହି ସଂଶୋଧନ ଏନଜିଓ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନୁହେଁ ଏବଂ କୌଣସି ଧର୍ମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ନୁହେଁ। ଏହା ବିଦେଶୀ ଅବଦାନକୁ ବନ୍ଦ କରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ। ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଭାରତ ପାଇଁ ଏହି ସଂଶୋଧନ ଜରୁରୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂଶୋଧନ ବିଦେଶୀ ଅନୁଦାନରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅର୍ଥ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉ। ଶ୍ରୀ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀ ବିଦେଶୀ ଅର୍ଥର ଅପବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ଆମେ ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବୁ।

ଆଧାର କାର୍ଡ ଉପରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପରିଚୟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଧାର କାର୍ଡ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ନିଜକୁ ଚିହ୍ନିବା ଏକ ମାଧ୍ୟମ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ଆଇନ ଆଣିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇପାରିବ। ତେଣୁ ସଂଶୋଧନ ଜରୁରୀ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କିମ୍ବା ପରିଚାଳକ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ଲୁଚାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଠିକଣା ପ୍ରକାଶ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ? ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଆଧାର କାର୍ଡକୁ କାହିଁକି ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି? ଆଧାର କାର୍ଡ ପରିଚୟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣ ଅଟେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...