ଆଜିଠୁ ଲକଡାଉ ୪.୦ – ଏହିସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଲାଗିବ କଟକଣା

ଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମେ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦେଶରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଲକଡାଉନ୍  ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହିସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ କଟକଣା

 -ରାତିରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି ରହିବ

-ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ସକାଳ ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଯାତାୟତ ଉପରେ କଡା କଟକଣା ରହିବ

-ଏହାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବ।

-ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା

– ତେବେ ଘରୋଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା, ଘରୋଇ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ବିମାନ ସେବା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମତି ଅନୁଯାୟୀ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ-ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ସେବା ଉପରେ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା

-ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠା/ ତାଲିମ / କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଇତ୍ୟାଦି ବନ୍ଦ ରହିବ

-ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଦୂର ଶିକ୍ଷାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ

– ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆତିଥ୍ୟ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବ। ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପୋଲିସ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକ ଏବଂ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ସେଣ୍ଟରରେ ଲାଗୁ ହେଉଥିବା ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ

– ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ଖାଦ୍ୟର ଘରୋଇ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ

-ସମସ୍ତ ସିନେମା ହଲ୍, ସପିଂ ମଲ୍, ଜିମ୍ନାସିୟମ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ବାର୍, ଅଡିଟୋରିୟମ୍ ଏବଂ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନ ବନ୍ଦ ରହିବ

– ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ, କିନ୍ତୁ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ

-ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, କ୍ରୀଡା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ, ମନୋରଞ୍ଜନ, ଶିକ୍ଷାଗତ, ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିଡ଼ ଜମୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଯିବ

Comments
Loading...