ଲକଡାଉନ୍ ୪.୦ : ନୂଆ କିଛି କୋହଳ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଜୀବନ

ଏହି କୋହଳର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଲୋକ :

-ଲକଡାଉନ୍ ୪.୦ ରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ କିଛି କୋହଳ କରାଯିବ

-ରେଳ ସେବା ଏବଂ କିଛି ଘରୋଇ ବିମାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ

-ବସ୍ ଏବଂ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ

-ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ଫର୍ମୁଲା ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସୋମବାର ଠାରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ୍ ୪.୦ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ତାଲାବନ୍ଦ ବା ଲକଡାଉନ୍ ନୂଆ ଢଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସବୁଜ, କମଳା ଏବଂ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ସ୍ଥିର କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଛନ୍ତି । ଲକଡାଉନ୍ ୪.୦ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରୁ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଛନ୍ତି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ସବୁଜ ଜୋନ୍

ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁଜ ଜୋନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଖୋଲାଯିବ। କମଳା ଜୋନରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍ ହେବ। କେବଳ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ କଡାକଡି ନିୟମ ସୀମିତ ରହିବ। ରେଡ୍ ଜୋନରେ ସେଲୁନ୍, ଏବଂ ଚଷମା ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିୟମ କୋହଳ କରାଯାଇ ପାରେ ।

ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ଟ୍ରେନ୍, ବସ୍ ଏବଂ ମେଟ୍ରୋ ସେବା

ସୀମିତ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନ୍, ବସ୍ ଏବଂ ମେଟ୍ରୋ ମଧ୍ୟ ଚଲାଇପାରିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯାତ୍ରୀ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ରେଡ୍ ଜୋନରେ ଅଟୋ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ମଧ୍ୟ କୋହଳ କରାଯାଇପାରିବ। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଜୋନ୍ ସ୍ଥିର କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇପାରିବେ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ମଲ୍ ଏବଂ ସିନେମା ହଲ୍ ଖୋଲାଯିବ ନାହିଁ। କେତେକ ରାଜ୍ୟ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆଧାର କରି ଗ୍ରୀନ୍, କମଳା ଏବଂ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆଧାର କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଖୋଲିବ କିମ୍ବା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ କୋହଳ କରିପାରିବେ ।

ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ଫର୍ମୁଲା

ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ନେଇ ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ସୂତ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ କୁ ବାଦ ଦେଇ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରେଡ୍ ଜୋନରେ ଅଣ-ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇପାରନ୍ତି।

ତେବେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଲକଡାଉନ୍ ଖୋଲିବା ସପକ୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ  ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି।

 

Comments
Loading...