ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଦେବତାଙ୍କ ଉତ୍ପତ୍ତି ଓ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି

ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା କାନ୍ୟା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ବିଶ୍ୱକର୍ମା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଥମ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଶିଳ୍ପ, କାରଖାନା ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମେସିନ୍ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏଥର ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଜୟନ୍ତୀ ୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ବୁଧବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ।

ପୌରାଣିକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଦେବତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ପ୍ରାସାଦ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସୃଷ୍ଟିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ଏଥିପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଲୋକମାନେ, ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହି ପୂଜା ସମସ୍ତ କଳାକାର, ବୁଣାକାର, କାରିଗର ଏବଂ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ କରିଥାନ୍ତି।

ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା କିପରି ଉତ୍ପତ୍ତି

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନ ସାଗରରେ ଶୋଷଶଯ୍ୟାରେ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ‘ଭସ୍ତୁ’ ନାମକ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ମହିଳାଙ୍କର ସାବତ ପୁତ୍ର ଥିଲେ ‘ଭାସ୍ତୁ’।  ଯିଏ ଶିଳ୍ପଶାସ୍ତ୍ର ପ୍ରବର୍ତ୍ତକ ଥିଲେ। ଭସ୍ତୁଦେବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ‘ଆଙ୍ଗିରାସି’ ନାମକ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଠାରୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ପିତାଙ୍କ ପରି ବିଶ୍ୱକର୍ମା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଅନନ୍ୟ ଗୁରୁ ଥିଲେ।

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ବିଧି

ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ସକାଳେ ସୁନ୍ଦର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଯେପରିକି ଅକ୍ଷତ, କଦଳୀ, ଫୁଲ, ପାନ, ଲବଙ୍ଗ, ବଟେଲ ବାଦାମ, ମିଠା, ଫଳ, ଧୂପ, ଦୀପ ଏବଂ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ପୂଜା ସରିବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସାଦ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ।

ପୂଜା ମହତ୍ତ୍ୱ କ’ଣ?

ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର କାରଣ, ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ଲୁହା ଏବଂ ମେସିନ୍ ରଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ।

Comments
Loading...