ଅବିଶ୍ବାସୀ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍: ଭଉଣୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅପସାରଣ କଲେ ଅନେକ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ବ

ଉତ୍ତରକୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ କାହାରିକୁ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କ୍ଷମତା ପାଇଁ ସେ ସବୁ କିଛି କରିପାରନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ କେହି ସାହସ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।
ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ଓ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଶାସନ ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ଭାଳୁଥିବା ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ କିମ୍ ୟୋ ଜଙ୍ଗଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଉ ବିଶ୍ବାସ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ନିଜ ଦଳର ବୈଠକରେ ସେ ତାଙ୍କର ଭଉଣୀଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ବ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଓ ଅନେକ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ବ ତାଙ୍କ ହାତରୁ କାଢ଼ି ନେଇଛନ୍ତି ।
 ୱାର୍କର୍ସ ପାର୍ଟି ବୈଠକର ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ସେ ନିଜକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦରୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପଦବୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଦୋନ୍ନତି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ସ୍ୱର୍ଗତ ପିତା ଏବଂ ଜେଜେବାପା ଏହି ପଦରେ ରହିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ଭଉଣୀ କିମ୍ ୟୋ ଜଙ୍ଗଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କମିଟିରୁ ବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । 
ଗତ ବର୍ଷ କିମ ୟୋ ଜୋଙ୍ଗ ପଲିଟିବୁରୋର ଏକ ବିକଳ୍ପ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥର ଓ୍ୱାକର୍ସ ପାର୍ଟି ବୈଠକରେ ତାଙ୍କୁ ପଲିଟିବ୍ୟୁରୋର ପୂର୍ଣ ସଦସ୍ୟତା ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଙ୍ଗ ନିଜ ଭଉଣୀଙ୍କୁ କମିଟିରୁ ବାହାର କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ପଲିଟିବୁରୋ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଜନୈତିକ ସଂସ୍ଥା | ଏହା ହେଉଛି ଦେଶର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସଂଗଠନ | ସରକାରଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ବ୍ୟୁରୋର ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ | ତେଣୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପଛରେ କିମ ୟୋ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦେଶର ରାଜନୀତିରୁ ଦୂରେଇ ରଖାଯାଉଛି। ଏପରିକି କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀକୁ ରାଜନୀତି ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

Comments
Loading...