ତେଲଙ୍ଗାନା ମାଗିଲା କରୋନା ଟୀକା ନମୁନା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେସିଆର

ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଚିଠି । ଏହି ଚଠିରେ କରୋନା ଟୀକାର କିଛି ନମୁନା ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଟୀକାର କିଛି ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ନମୁନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସେ ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ତଥା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ପାଣିପାଗ ଅବସ୍ଥା ସହିତ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିନ୍ନ । ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଚିଠି ଲେଖିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ  କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏକ ସମୟରେ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପି ନ ଥିଲା । ଜଳବାୟୁ ଓ ପାଣିପାଗ ଆଧାରରେ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ଟୀକା ମଧ୍ୟ   ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ତେଣୁ, ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏକ ବ୍ୟାଚ୍ ଟିକା ଡୋଜ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ପଠାନ୍ତୁ ଯାହା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ | ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟିକା ଦେବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତିର ଆକଳନ କରିବା ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦେବା ବୋଲି ରାଓ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେସିଆର ରାଜ୍ୟର  ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ତଥା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟିର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଏହି ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଊଦ୍ଧ୍ଵର୍ର୍ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିବା ପରେ ସେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଇଏସ୍ ଜଗନ୍ ରେଡ଼୍ଡ଼ୀଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଟୀକାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପରିବହନ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁବିଧା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଟୀକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଏକ ଆକ୍ସନ୍ ପ୍ଲାନ୍ ଆଣିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଚିହ୍ନଟ, ପ୍ରାଥମିକତା, କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ତରରେ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ନୀତି ଏବଂ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟୀକାକରଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...