ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଏକ ‘ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ’ : କଙ୍ଗନା ରାଣାୱତ

ମୁମ୍ବଇ : ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ ରବିବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟ ଚକିତ କରାଇଦେଇଛି। ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଏହି ଅକାଳ ବିୟୋଗରେ ବଲିଉଡ ଜଗତ ମଧ୍ୟ ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି । ବଲିଉଡର ଅନେକ କଳାକାର ଏହାକୁ ନେଇ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ‌ରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରାଣାୱତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣାରେ ନିଜର ଶୋକ ମିଶ୍ରିତ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
କଙ୍ଗନା ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭିଡିଓରେ କଙ୍ଗନା ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ବଲିଉଡର କେତେକ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ବଲିଉଡର ସତ୍ୟତା ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଭିଡିଓରେ କଙ୍ଗନା କହିଛନ୍ତି, ’ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରି ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏ ମାମଲାରେ ବେଶ ଧୁରନ୍ଧର କିପରି ନିଜର ବୃତ୍ତି ଚଳାଇବେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ମନ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରୁ ସେ ଡିପ୍ରେସନରେ ଆସି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି।

କଙ୍ଗନା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ’ସେ ଇଂଜିନିୟରିଂର ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାର ର‍୍ୟାଙ୍କଧାରୀ। ତାଙ୍କ ମନ କିପରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ। ତାଙ୍କର ଶେଷ ପୋଷ୍ଟ ଦେଖନ୍ତୁ।  ସେ ମୋର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ କହୁଛନ୍ତି। ମୋର କେହି ଗଡଫାଦର ନାହାନ୍ତି, ମୋତେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯିବ। ତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଶିଳ୍ପ କାହିଁକି ମୋତେ ଅନୁସରଣ କରୁନାହିଁ ? ତେଣୁ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାର କୌଣସି ଆଧାର ନାହିଁ।
କଙ୍ଗନା ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଛିଚୋରେ’କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ଛିଚୋରେ’ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା। ତାଙ୍କର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ଜ୍ଝ ଆମେ ତୁମଠାରୁ କିଛି ଚାହୁଁନାହୁଁ। ମୁଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଉଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡିକ ଏହି ଲୋକମାନେ ଘୋଷଣା କରନ୍ତି। ମୋ ଉପରେ ମାମଲା କାହିଁକି କରାଯାଇଥିଲା, ମୋତେ ଜେଲରେ ରଖିବାକୁ କାହିଁକି ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି ? ତାଙ୍କ ଚାମଚା ଥିବା କିଛି ଲୋକ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତ ମନସ୍ତାତ୍ତ୍ୱିକ, ନ୍ୟୁରୋଟିକ୍ ଥିଲେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କ ନିଶା ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର ମନେହୁଏ।’
କଙ୍ଗନା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ’ସେମାନେ ମୋତେ ମେସେଜ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ତୁମେ ବହୁତ କଷ୍ଟକର ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛ, ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଅ ନାହିଁ। ସେମାନେ କାହିଁକି ମୋ ମନରେ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିପାରିବି? ଏହା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ହତ୍ୟା। ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଦୋଷ ହେଉଛି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଭୁଲକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ସେ କିଛି ନୁହେଁ ବୋଲି ଭାବି ନିଅନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ କଥାରେ ସହମତ ଅଟନ୍ତି । ସେ ଲେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତ ଦୁର୍ବଳମନା ଥିଲେ। ସତ୍ୟ କ’ଣ ସେମାନେ କହିବେ ନାହିଁ।

କେବଳ କଙ୍ଗନା ନୁହେଁ, ଶେଖର କାପୁର, ସିକନ୍ଦର ଖେର, ମୀରା ଚୋପ୍ରା, ନିଖିଲ ଦ୍ୱିବେଦୀ ଏବଂ ବଲିଉଡ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଲୋକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଦୋମୁହାଁ ନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଶିଳ୍ପର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶକୁ ଗାଲୁଆ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଶିଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ସୁଶାନ୍ତ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ କି ? ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ କି ? ତେବେ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ସହ ଚାଲିଯାଇଛି। ସେ କାହିଁକି ଏପରି କଲେ, ସେ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗତି କରୁଥିଲେ, ଏବେ ସବୁକିଛି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଚାଲିଗଲା।

Comments
Loading...