ଭାରତ-ଜାପାନ ଗୁପ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚୀନ୍‍ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଜାପାନ ଏବେ ଭାରତ, ବ୍ରିଟେନ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହ ସୁରକ୍ଷା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରିଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଉପରୋକ୍ତ ଦେଶ ସହ ଜାପାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆଦାନପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଜାପାନ ନିଜେ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ‘​ଷ୍ଟେଟ୍‍ ସିକ୍ରେଟ୍‍ ଲ’ରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଥବା ସଂଗଠନ ଉପରେ ସେଠାକାର ସରକାର ଜୋରିମାନା ସହ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାରାଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରିପାରିବେ। ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‍ ସାଗରରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଚୀନ୍‍ ସର୍ବଦା ଜାପାନ ପ୍ରତି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରି ଆସୁଛି। ଉପରୋକ୍ତ ଗୁପ୍ତ ବୁଝାମଣା କେବଳ ଜାପାନ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା। ଏବେ ଭାରତ ସମେତ ଉପରୋକ୍ତ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସହ ଜାପାନ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ସୁରକ୍ଷା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆଦାନ-ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ। ନିକଟରେ ହଂକଂ ଉପରେ ଚୀନ୍‍ ଲାଗୁ କରିଥିବା ନୂତନ ଆଇନକୁ ଜାପାନ ବିରୋଧ କରିଛି। ଜାପାନବାସୀ ଚୀନ୍‍ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧ କରିଥା’ନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଜାପାନ ଗସ୍ତ ବାତିଲ୍‍ ହୋଇଛି।

Comments
Loading...