କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳର ଯାଜପୁର ଜିଲା ଗସ୍ତ ଓ ବନ୍ୟା ସମୀକ୍ଷା

ଯାଜପୁର : ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୨୦୨୦ ଅଗଷ୍ଟରେ ସଂଘଟିତ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟାର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ପ୍ରବୀଣ ବଶିଷ୍ଟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ପହିଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ରସୁଲପୁର ବ୍ଳକ ବ୍ରହ୍ମବରଦା ଲଙ୍କାସାହି ଘାଇ ଅଂଚଳକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସଂଧ୍ୟାରେ ସେମାନେ ଜିଲାରେ ପହିଥିଲେ। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ବନ୍ୟାର ସ୍ଥିତି, କ୍ଷୟ କ୍ଷତି ସଂପର୍କରେ ପାୱାର ପଏଣ୍ଟ ପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଜିଲାପାଳ ଚକ୍ରବତୀ ସିଂ ରାଠୋର କମିଟିକୁ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ଜିଲ୍ଳାର ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱଭାବିକ ଥିବାବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ ତାରିଖରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଯାଜପୁର ବ୍ଳକରେ ୧୪୮ ମି.ମି., ବିଂଝାରପୁରରେ ୧୬୬.୨ ମି.ମି., ଦଶରଥପୁରରେ ୧୨୧.୨ ମି.ମି., ରସୁଲପୁରରେ ୧୦୬.୪ ମି.ମି., ଧର୍ମଶାଳାରେ ୧୧୪ ମି.ମି., ବଡଚଣାରେ ୧୦୦ ଓ ବରୀରେ ୧୪୫.୪ ମିଲି ମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ବ୍ଳ୍କ ଗୁଡିକରେ ୧୦୦ ମି.ମି. ରୁ କମ୍ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଉପର ମୁଣ୍ଡ ଚମ୍ପୁଆରେ ଏହି ଦିନ ୨୦୧ ମି.ମି. , କେନ୍ଦୁଝରରେ ୧୫୮.୪ ମି.ମି. , ଆଖୁଆପଦାରେ ୮୧.୬ ମି.ମି. , ଆନନ୍ଦପୁରରେ ୧୦୮.୮ ମି.ମି. , ସ୍ୱାଇଁପାଟଣାରେ ୧୭୬.୪ ମି.ମି. ଓ ଠାକୁରମୁଣ୍ଡାରେ ୧୬୦ ମି.ମି. ବର୍ଷା ହେବା ପଂଳରେ ବୈତରଣୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା ନଦୀରେ ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ପରର୍ବୀ ସମୟରେ ବୈତରଣୀ ସିଷ୍ଟମର ଆଖୁଆପଦା ଠାରେ ବିପଦ ସଂଙ୍କେତ ୧୭.୮୩ ମିଟର ଥିବା ସ୍ଥଳେ ୨୦.୦୪ ମିଟରର ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ବଲ୍ଳବୀ ଘାଟରେ ୧୩.୩୪ ମିଟର ସ୍ଥଳେ ୧୪.୪୦ ମିଟର, ଦଶରଥପୁର ଠାରେ ୯.୫୨ ମିଟର ସ୍ଥଳେ ୧୨ ମିଟରରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ବଡ ବନ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସିଷ୍ଟମରେ ଜେନାପୁର ଠାରେ ବିପଦ ସଂକେତ ୬୭ ପୁଂଟ ସ୍ଥଳେ ୭୧.୯୦ ପୁଂଟର ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିଲା । ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀର ବିଂଝାରପୁର ଠାରେ ୧୦.୩୦ ମିଟର ବିପଦ ସ୍ତର ଥିବାବେଳେ ୧୦.୬୦ ମିଟର ଓ ସିଂହପୁର ଠାରେ ୬.୭୨ ମିଟର ସ୍ଥଳେ ୭.୧୦ ମିଟରର ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିଲା । ଅପର ପକ୍ଷରେ ବିରୁପା ନଦୀର ସାଊଡିଆ ଠାରେ ବିପଦ ସଂଙ୍କେତ ୧୦.୫୦ ମିଟର ସ୍ଥଳେ ୧୦.୪୫ ମିଟରରେ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିଲା । ବନ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬, ୨୮ ଓ ୩୦ ତାରିଖରେ ତିନିଥର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ କରାଯାଇ ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଉଦ୍ଧାର, ଥଇଥାନ, ରିଲିପଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଟି ଓ କଚ୍ଚା ଘରୁ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ନିରାପଦ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ ମାନଙ୍କରେ ରଖିବା ସହ ଶୁଖିଲା ଖାଦ୍ୟ, ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଜିଲାସ୍ତର ଠାରୁ ବ୍ଲକ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ ଖୋଲାଯିବା ସହ ୫୭ଟି ବୋଟ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ଓ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର, ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଏନ୍.ଡି.ଆର.ଏପଂ. ଋ ୩ ଟି, ଓଡ୍ରାପଂର ୪ ଟି, ଅଗ୍ନିଶମର ୧୭ଟି ଟିମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ୯୬୮୨୫ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଣି ଘେରରୁ ଓ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ୩୦ ଗୋଟି ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ୩୦୪ ଟି ସ୍ଥାନରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୦୮ ଟି ବହୁମୁଖୀ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳରେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଯେ ହେତୁ ବରୀ ବ୍ଳକ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେଥିପାଇଁ ବରୀ ଲାଗି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ଳାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଗ୍ରାମ ପାୟତ ଓ ଗ୍ରାମ ସ୍ତରରେ ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଳାନ କରାଯାଇ ୨୯ ଟି ପାୟତ ପାଇଁ ୧୭ ଟି ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୈନିକ ତାହାର ମନିଟରିଂ କରାଯିବା ସହ ରିଲିପଂ ବଣ୍ଟନ ଓ ଘର ଭଙ୍ଗାର ତଦନ୍ତକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହାକୁ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ତଦାରଖ କରିଥିଲେ । ତତ୍ ସହିତ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ପଚାଶ କେଜି ଚାଉଳ, ପା ଶହ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଜିଲାର ୬୯୫ ଗ୍ରାମର ୧୯୧୯୪ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ର୍ବମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୬୨୮୧ ସଂଖ୍ୟକ ପଲିଥିନ୍ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଚ୍ଥି । ସେହିପରି ୬୭୩.୭୫ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍ ଗୋ-ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି  ମୋଟ ଉପରେ ଜିଲାର ୩୧୧ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫୮ ଟି ପାୟତର ୧୨୪୪ ଗାଁ ଓ ଯାଜପୁର ପୈାରାଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ୮୨୦ ଟି ଗ୍ରାମ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୦ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଅପର ପକ୍ଷରେ ୨୨୯୦୯ ପକ୍ଷୀ ସମ୍ପଦଙ୍କର କ୍ଷତି ଘଟିଥିଲା । ୨ ଟି ପକ୍କା ଘର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ୪୫୭ଟି କଚ୍ଚା ଘର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ୨ ଟି ପକ୍କା ଘର ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ବା ସିଭିଅର ଭାବେ, ୧୭୦୮ ଟି ପକ୍କା ଘର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ, ୩୧୯ ଟି ପକ୍କା ଘର ଆଂଶିକ, ୨୧୧୧୬ ଟି କଚ୍ଚା ଘର ଆଂଶିକ ଭାବେ, ୩୪୪୧ ଟି କୁଡିଆ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଓ ୧୪୮୯୦ ଟି ଗୁହାଳ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ୫୩୬ ଟି ସ୍କୁଲ ଘର, ୨୨୭ ଟି ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଗୃହ, ୩୪୫ ଟି ସରକାରୀ କୋଠାବାଡି, ୧୧ ଟି ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ଯୋଗାଣର ବିଲଡିଂ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪୯୧.୭୨୫ କି.ମି. ରାସ୍ତା ୧୭୮ ଟି ବ୍ରିଜ କଲଭର୍ଟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଚ୍ଥି ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ସିଂ ରାଠୋର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ବିବିଧ ପ୍ରଶ୍ନ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠଳରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୁପରିଟେଣ୍ଡିଂ ଇଂଜିନିୟର ଅମରିଶ ପାଲ ସିଂ, ରାଜ୍ୟ କୃଷି ଓ ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ୍. ମୁଥୁକୁମାର, ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ଉପଦେଷ୍ଟା ଯୁଗଳ କିଶୋର ତ୍ରିପାଠୀ, ଆଇ.ଏ.ଏସ୍. ପ୍ରୋବେସନର ସଚିନ ପାୱାର, ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ନାୟକ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ (ରାଜସ୍ୱ) ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ଲାଇନ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

Comments
Loading...