ଜାପାନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଜୟଶଙ୍କର, ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଟୋକିଓରେ ବୁଧବାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ଜାପାନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ତୋଷିମିତୁ ମୋଟେଗିଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ତ୍ରୟୋଦଶ ଆଲୋଚନାରେ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ, ଉତ୍ପାଦନ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ଯୋଗାଯୋଗ, ଭିତ୍ତିଭୂମି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଓ ଜାତିସଂଘରେ ସଂସ୍କାର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।


ଦୃଢ ଡିଜିଟାଲ୍ ଏବଂ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସହ ଉଭୟ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିନାମା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରୂପରେଖକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ, ୫-ଜି, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଫ୍ ଥିଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ମୋଟେଗି ଏକମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଜନିତ ଅହ୍ୱାନଗୁଡିକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦୃଢ ତଥା ସ୍ଥାୟୀ ସହଭାଗିତା ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଦୁଇ ନେତା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର, ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ସମାଵେଶୀ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତ, ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମାନ ଦେଶ ସହିତ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗଠନ ପାଇଁ ସେମାନେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...