ସାରା ବିଶ୍ଵର ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଆଗୁଆ ସୂଚନା ଦେବ ଇସ୍ରୋ-ନାସାର ମିଳିତ ଉପଗ୍ରହ ‘ନିସାର’

ନ୍ୟୁୟର୍କ   :  ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯୋଗୁ ବିଶ୍ଵରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବହୁ ଧନଜୀବନ ହାନି ଘଟୁଛି । ବିଶେଷଭାବରେ ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ଏହାଯୋଗୁଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ନିମନ୍ତେ  ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନ (ISRO) ଏବଂ ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା (NASA) ମିଳିତ ଭାବରେ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବାକୁ ଥିବା ଉପଗ୍ରହ କୌଣସି ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଢ଼େର ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ । ୨୦୨୨ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ନାସା ଓ ଇସ୍ରୋର ମିଳିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ‘ନିସାର’ (NISAR) ମହାକାଶକୁ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ହେବ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ପୃଥିବୀ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଉପଗ୍ରହ ହେବ | ଏହାର ନାମ ନାସା-ଇସ୍ରୋ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଆପେଚର ରାଡାର – NISAR | ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ ପରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ, ଆଗ୍ନେୟଗିରି, ପୃଥିବୀର ଭୂତଳ, ଭୂକମ୍ପ, ଗ୍ଲେସିୟର ତରଳିବା, ଝଡ଼, ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା, ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ହ୍ରାସ-ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୌସୁମୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ ।   ସମୟକ୍ରମେ ମହାକାଶରେ ଜମା ହେଉଥିବା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପଗ୍ରହରୁ ମିଳିପାରିବ । 

ଇସ୍ରୋ ଏବଂ ନାସା ମିଳିତ ଭାବରେ ସ୍ପେସ୍ ସାଇଟୁଏସନାଲ୍ ସଚେତନତା ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଚଳାଉଛନ୍ତି | ଏହା ଅଧୀନରେ ନିସାର (NISAR) ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ। ଏଥିରେ  ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାଣ୍ଡ L ଏବଂ S ରହିବ | ଏହି ଉଭୟ ପୃଥିବୀରେ ବଢ଼ୁଥିବା ବୃକ୍ଷ ଓ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହିତ ଆଲୋକ ଅଭାବର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ଅଧିକ ପାଇବା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ | ଏହାର ରାଡାର ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଯେ ଏହା ୨୪୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଉଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ | ୧୨ ଦିନ ପରେ ଏହା ପୃଥିବୀରେ ଏକ ସ୍ଥାନର ଫଟୋ ଉଠାଇବ | କାରଣ ପୃଥିବୀକୁ ଥରେ ଘୂରି ଆସିବାକୁ ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ୧୨ ଦିନ ଲାଗିବ ।  ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶର ଦ୍ରୁତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବାବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଏବଂ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ଜାରି ରଖିବ । ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବା ପରେ ଅତି କମରେ ୫ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିବ ।  ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି, ଭୂକମ୍ପ, ଭୂସ୍ଖଳନ, ଜଙ୍ଗଲ, ଚାଷ, ଆର୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀ, ପର୍ମାଫ୍ରୋଷ୍ଟ, ଅତ୍ୟଧିକ ତୁଷାର ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟଗୁଡିକ ଏହି ନିସାର ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଇସ୍ରୋର ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସ୍ପେସ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ କେନ୍ଦ୍ରର ପାଞ୍ଚଜଣ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତପନ ମିଶ୍ର, ମନାବ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ରାଜକୁମାର, ଅନୁପ ଦାସ ଏବଂ ସନ୍ଦୀପ ଓଜା ଏହି ଉପଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଭବିଷ୍ୟତର ଅଧ୍ୟୟନରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ |

ତେବେ କେଉଁ ସ୍ଥାନରୁ ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ ତାହା  ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତର ଜିଏସଏଲଭି-ମାର୍କ ୨ ରକେଟରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ନିସାର (NISAR) ଉପଗ୍ରହରେ ଏକ ବଡ଼ ମୁଖ୍ୟ ବସ୍ ରହିବ, ଯାହା ଅନେକ ଯନ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ | ସେଠାରେ ଅନେକ ଟ୍ରାନ୍ସପଣ୍ଡର, ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ରାଡାର ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ରହିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରୁ ବାହରୁଥିବା ଏକ ବାହୁ ଉପରେ  ସିଲିଣ୍ଡର ରହିବ | ଯଦି ଏହି ସିଲିଣ୍ଡର ଲଞ୍ଚ ହେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଖୋଲିବ, ତେବେ ଡିସ୍ ଆଣ୍ଟେନା ପରି ଏକ ବଡ଼ ଛତା ବାହାରକୁ ଆସିବ | ଏହି ଛତା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଆପେଚର ରାଡାର | ଏହା ପୃଥିବୀରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିବ |ଥରେ ନିସାର (NISAR) ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ ହେବା ପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଇସ୍ରୋ ଏବଂ ନାସା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ | କାରଣ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବ | ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବେକା ଚୁକ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।  ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର, ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକେଲ ଆର। ପମ୍ପିଓ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଟି ଏସପଙ୍କ ଚୁକ୍ତିନାମାରେ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...