ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ମିଳିବ କରୋନା ଟୀକା ‘କୋଭିଫୋର’: ଡିସିଜିଆଇ ଦେଲା ସବୁଜ ସଙ୍କେତ

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଓ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହାର ହେବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ହେଟେରୋ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ରିମାଡେସିଭିର ’କୋଭିଫୋର’ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ ପାଇଁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଡ୍ରଗ୍(ଡିସିଜିଆଇ)ର ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି। ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ। ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ବିବୃତିରେ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ଏହା ରେମିଡିସଭିରର ଜେନେରିକ ସଂସ୍କରଣ ’କୋଭିଫୋର’ ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମରେ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି ହେବ।
ବୟସ୍କ ଏବଂ ଶିଶୁ କିମ୍ବା ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ର ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କିମ୍ବା ନିଶ୍ଚିତ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡିସିଜିଆଇ ଏହି ଔଷଧକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କୋଭିଫୋରଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଦ୍ବାରା ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ, କାରଣ ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଫଳାଫଳ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଛି।
ହେଟେରୋ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ କମ୍ପାନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବି ପାର୍ଥା ସାରଥୀ ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବୁ ଯେ ଏହି ଉତ୍ପାଦ ଶୀଘ୍ର ଦେଶର ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପର୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ଷ୍ଟକ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ। ଏହି ଔଷଧ ୧୦୦ଏମଜି ଭାଏଲ୍ (ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍) ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଜ୍ଝ ଏହାକୁ ଭାରତରେ ଗିଲିଆଡ୍ ସାଇନ୍ସସ୍ ଇଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଲାଇସେନ୍ସ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ମଜାରକୁ ଛଡାଯାଉଛି।

Comments
Loading...