ପିଏନବି ଠକେଇ : ଚୋକ୍ଷିଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ହରିଶ ସାଲଭେଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଦାୟିତ୍ୱ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପିଏନବି ଘୋଟାଲାରେ ପଳାତକ ବ୍ୟବସାୟୀ ମେହୁଲ ଚୋକ୍ଷିଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ ହରିଶ ସାଲଭେଙ୍କ ସାହାରା ନେଇଛନ୍ତି। ନିକଟକୁ ଯାଇ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ପିଏନବି ସ୍କାମରେ ଚାହିଁ ଡୋମିନିକା ଜେଲରେ ରହିଛନ୍ତି। ସରକାର ହରିଶ ସାଲଭେଙ୍କଠାରୁ, ଚୋକସିଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଏବଂ ସେ ନେଇ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଆଇନଗତ ଜଟିଳତା ବିଷୟରେ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡୁଛନ୍ତି।
ହୁଏତ ଆଗାମୀ ଦନିରେ ହରିଶ ସାଲଭେ ଡୋମିନିକାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ଭାରତର ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଡୋମିନିକାରେ ଚୋକ୍ଷିଙ୍କ ବେଆଇନ ପ୍ରବେଶ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚାଲିଛି।
ହରିଶ ସାଲଭେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମେହୁଲ ଚୋକ୍ଷି ମାମଲାରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଆଇନଗତ ସୂଚନା ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଏଥିସହ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଡୋମିନିକା କୋର୍ଟରେ କୌଣସି ପକ୍ଷ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି, ବରଂ ଭାରତ ସରକାର ଡୋମିନିକା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ।

ଭାରତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କରିବ : ସାଲଭେ
ସାଲଭେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭାରତକୁ ଡୋମିନିକା କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ସେଠାକାର ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ତାଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ମୋର ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ରାଜି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ହରିଶ ସାଲଭେ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି।

ଡୋମିନିକା ଜେଲରେ ମେହୁଲ ଚୋକ୍ଷି
ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇରେ ଅନ୍ୟତମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମେହୁଲ ଚୋକ୍ଷି ଡୋମିନିକା ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ଗତ ମାସରେ ଚୋକ୍ଷି ଡୋମିନିକାରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ପ୍ରବେଶ କରି ଉପକୂଳ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ। ଡୋମିନିକାର ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କୋର୍ଟରେ ଚୋକ୍ଷିଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି। ଚୋକ୍ଷିଙ୍କ ଓକିଲ ଡୋମିନିକା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଜୁନ୍ ୧୪ରେ ହେବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମେହୁଲ ଚୋକ୍ଷି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗିରଫ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବରେ ମାଡ ମାରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ବେହୋଶ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ମେହୁଲ କହିଛନ୍ତି। ଚୋକ୍ଷି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ତାଙ୍କ ଫୋନ୍, ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ପର୍ସ ନେଇଯାଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...