ଆହୁରୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା, ଅପ୍ରେଲ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ଆଉ ୧୬ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆହୁରୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା।  ଅପ୍ରେଲ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ଆଉ ୧୬ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ । ୧୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ତିନୋଟି ନଭେମ୍ବର ୫ରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ତିନୋଟି ବିମାନ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତିନୋଟି ବିମାନ ଏବଂ ସାତୋଟି ରାଫାଲ୍ ଜେଟ୍ ବିମାନ ଏପ୍ରିଲରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ। ପୂର୍ବରୁ ବାୟୁସେନା ପାଖରେ ୫ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅଛି, ଯାହା ଅମ୍ବାଲା ସ୍ଥିତ ଗୋଲଡେନ୍ ଏରୋ ସ୍କ୍ଵାଡ୍ରନରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି।  ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରାଫେଲ ବିମାନ ଲଦାଖରେ ଉଡ଼ି ସାରିଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧବିମାନର ଆଗମନ ଲଦାଖରେ ଚାଲିଥିବା ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ବିପଦକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଦକ୍ଷତାକୁ ବଢାଇବ।

ଏୟାର ଚିଫ୍ ମାର୍ଶଲ ଆର.କେ.ଏସ୍ ଭଦୋରିଆ ୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ୩୬ ଟି ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତ ଆସିବ। ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତକୁ ୧୦ ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଟି ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ୫ ଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅଛି। ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟମାନଙ୍କୁ ସେଠାରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କ ତାଲିମ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଏଥି ସହିତ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଆହୁରି ୧୬ ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହିତ ଗୋଲଡେନ୍ ତୀର ସ୍କ୍ଵାଡ୍ରନ ଏହାର ସମସ୍ତ ୧୮ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ । ଇଷ୍ଟର୍ନ ଫ୍ରଣ୍ଟ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ତିନି ଜଣ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ରାଫେଲ ସ୍କ୍ଵାଡ୍ରନକୁ ପଠାଯିବ। ସେମାନେ ଚୀନକୁ ଲାଗିଥିବା ପୂର୍ବ ସୀମା ରକ୍ଷା କରି ବଙ୍ଗଳାର ହାସିମାରା ଏୟାରବେସରେ ରହିବେ। ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୩୬ ଟି ରାଫାଲ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ୫୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଫ୍ରାନ୍ସର ବୃହତ୍ତମ ଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ନିର୍ମାତା ସାଫରାନ ଭାରତରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଇଞ୍ଜିନ ଏବଂ ପାର୍ଟସ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ସହମତି ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

Comments
Loading...