କରୋନା : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚୀନଠୁ ଆଗରେ ଭାରତ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୨୬୫ ମୃତ, ୭,୯୬୪ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ସାରା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଚାଲିଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ୨୬୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହା ସହିତ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରେ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪,୯୭୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଭାରତରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୭,୯୬୪ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣର ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୭୬୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ନୂତନ ରୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ କୋଭିଡ -୧୯ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା  ୧,୭୩,୭୬୩ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଯାହା ଫଳରେ ବିଶ୍ଵରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ନବମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ୱାର୍ଲ୍ଡ ମିଟର ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ନବମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ତୁର୍କୀ ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ଚୀନକୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଚୀନରେ ୪୬୩୪ ଥିବା ବେ​‌ଳେ ଭାରତରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪୯୭୧ ରହିଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ୮୬ ହଜାର ୪୨୨ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ୮୨ ହଜାର ୩୬୯ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ୨୬୪ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୪୭.୪୯ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ଠାରୁ ଦେଶରେ କରୋନାରେ ୨୬୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ମୃତଙ୍କ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୧୬ ଟି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ, ୮୨ ଟି ଦିଲ୍ଲୀରେ, ୨୦ ଟି ଗୁଜୁରାଟରେ, ୧୩ ଟି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ, ୯ ଜଣ ତାମିଲନାଡୁରେ, ୯ଜଣ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ, ଚାରିଜଣ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ, ଦୁଇଟି ପଞ୍ଜାବରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଛତିଶଗଡ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

 

Comments
Loading...