ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ: ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସମର୍ଥନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ୨୦ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ବୈଠକ

-ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ
-ସବୁ ଦଳର ନେତାମାନେ ସଭା ଆରମ୍ଭରେ ଗଲୱାନ ଉପତ୍ୟକାର ଶହୀଦମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ
-ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ସମସ୍ତ ନେତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ଲଦାଖର ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ
-ଏହି ବୈଠକରେ ୨୦ ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ନେତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ
-ଟିଏମସି, ଏନସିପି, ଡିଏମକେ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ଦଳ ସରକାର ଏବଂ ସେନାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।
-କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରି ଉତ୍ତର ଚାହିଁଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ଭାରତ-ଚୀନ୍‍ ସୀମା ପରିସ୍ଥିତି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହୋଇଯାଇଛି। ଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ୨୦ ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ନେତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବ ଲଦାଖ୍‍ର ଗଲ୍‍ୱାନ୍‍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‍ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଘଟିଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସବୁ ଦଳର ନେତାମାନେ ଏହ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

ଶିବସେନା ମୁଖ୍ୟ ତଥା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅଛୁ
-ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକ । ଏହା ହେଉଛି ସମସ୍ତଙ୍କର ଭାବନା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅଛୁ। ଆମେ ଆମର ସେନା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଅଛୁ ।
ଭାରତ ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁଛି କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆମେ ଦୁର୍ବଳ। ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରକୃତି ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା। ଭାରତ ’ଶକ୍ତିଶାଳୀ’ କିନ୍ତୁ ’ବାଧ୍ୟ’ ନୁହେଁ। ଆମ ସରକାରଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି ‘ ଆଖି ତାଡି ହାତରେ ଧରାଇଦେବୁ’।

ସେହିପରି ଟିଏମସି ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।
-ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବାର୍ତ୍ତା। ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ, ଆମେ ଆମର ସୈନିକମାନଙ୍କ ପଛରେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ରହିଛୁ। ଟିଏମସି ସରକାରଙ୍କ ସହ ଦୃଢତାର ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇରହି।
-ଚୀନକୁ,ଟେଲିକମ୍, ରେଳବାଇ ଏବଂ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ। ଆମେ କିଛି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବୁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଚାଇନିଜମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇନୁ।
-ଚୀନ୍ ଗଣତନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ । ସେଠାରେ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ଚାଲିଛି। ସେମାନେ ଯାହା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ତାହା କରିପାରିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆମକୁ ଏକାଠି ହୋଇ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଭାରତ ଜିତିବ, ଚୀନ୍ ହାରିବ। ଏକତା ସହିତ କଥା ହୁଅ। ଏକତା ସହିତ ଚିନ୍ତା କର। ଏକତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ଆମେ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଦୃଢତାର ସହିତ ଅଛୁ।

ଜେଡିୟୁ ସଭାପତି ତଥା ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।
-ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ କ୍ରୋଧ ଭରି ରହିଛି। ଆମ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଜ୍ଝ ଆମେ ଏକାଠି ଅଛୁ।
-ଦଳଗୁଡିକ କୌଣସି ଅସମାନତା ଦେଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଦେଖିପାରିବେ। ଭାରତ ପ୍ରତି ଚୀନ୍ର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା। ଭାରତ ଚୀନ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୧୯୬୨ରେ ଚୀନ୍ କ’ଣ କଲା ?

– ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଚାଇନାର ସାମଗ୍ରୀର ବନ୍ୟା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି । ସେଗୁଡ଼ିକ ଭାରୀ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍, ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ନୁହେଁ ଏବଂ ପରିବେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଅଧିକ। ଚାଇନାର ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହେ ନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏକାଠି ହୋଇ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣା ଉପରେ କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି ୨୦ ଜଣ ଶହୀଦ୍‍ ଯବାନ୍‍ଙ୍କ ବଳିଦାନ କେବେ ବ୍ୟର୍ଥ ଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗତ ବୁଧବାର ଦିନ କହିଥିଲେ।

Comments
Loading...