କୁକୁର ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା ଭୀଷଣ ଯୁଦ୍ଧ

ଇତିହାସକୁ ଦେଖିଲେ ଦେଶ-ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ଜାଣିହୁଏ। ଯେପରିକି ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରି ‘ମହାନ ଯୁଦ୍ଧ’। ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତା ପାଇଁ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ। କେଉଁଠାରେ ପାଣି ପାଇଁ ଦେଶ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ ତ କେଉଁଠାରେ ଭୂମି ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ କଥା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ୟୁରୋପର ସେହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ବହୁତ ଛୋଟ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଇତିହାସ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଥିଲା। ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୯୨୫ରେ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଗ୍ରୀସ୍ ଏବଂ ବୁଲଗେରିଆ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଯୁଦ୍ଧର କାରଣ ହୋଇଥିଲା।

ଏକ ଗ୍ରୀକ୍ କୁକୁର ହଠାତ୍ ମାକେଡୋନିଆର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ତାପରେ କୁକୁରର ମାଲିକ (ଯିଏ ଗ୍ରୀସର ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଥିଲେ) ମଧ୍ୟ କୁକୁରକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ମାକେଡୋନିଆର ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ, ମାକେଡୋନିଆର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵ ବୁଲଗେରିଆର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ଥିଲା। ବୁଲଗେରିଆର ସୈନିକମାନେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଜଣେ ଗ୍ରୀକ୍ ସୈନିକ ସେମାନଙ୍କ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ କୌଣସି ଚିନ୍ତା ନ କରି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିଦେଲେ। ଏହି ଘଟଣାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଗ୍ରୀସ୍ ଏହାର ସୈନିକଙ୍କ ହତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ବୁଲଗେରିଆ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା।

ଗ୍ରୀସ୍ ଏବଂ ବୁଲଗେରିଆ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ୧୮ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ବୁଲଗେରିଆ ଜିତିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ବୁଲଗେରିଆ ଯୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ପାଇଁ ଗ୍ରୀସ୍ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ପରିଶେଷରେ, ଗ୍ରୀସ୍ କ୍ଷତିପୂରଣ ହିସାବରେ ୪୫ ହଜାର ପାଉଣ୍ଡ ବା ୪୩ ନିୟୁତ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ‘ପାଟ୍ରିକ୍ ଘଟଣା’ କୁହାଯାଏ | ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେଇ ଏବଂ କୁକୁର ହେତୁ ବହୁ ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବା ମୂର୍ଖାମୀ ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଜେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଥିଲା।

Comments
Loading...