କରୋନା ମାଡ଼: ଖାଦ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୭.୮୭%କୁ ବୃଦ୍ଧି

ମୁମ୍ବାଇ: ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ପାହାର ଦେଇଛି କରୋନା । କରୋନା ମାଡ଼ରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ଖାଦ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୭.୮୭%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଉଦାରବାଦୀ ପଦକ୍ଷେପ ସତ୍ବେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ବାର୍ଷିକ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମାର୍ଚ- ଜୁନ୍ ତ୍ରୟମାସିକରେ ୬.୦୯% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଆରବିଆଇ ନିକଟରେ ଏବେ ବି ଚାହିଦା ପରିଚାଳନା ନିମନ୍ତେ ଶକ୍ତି ରହିଛି ଏବଂ ଆମେ ବୋଧହୁଏ ସମୟ ପ୍ରତି ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡ଼ାଲଟନ ନିବେଶର ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ମ୍ୟାନେଜର ଭେଙ୍କଟ ପାସୁପୁଲେଟି । ଲକଡାଉନ୍ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ସହଜ ହେବା ପରେ ଜିନିଷଗୁଡିକ କିପରି ବଜାରରେ ଚାହିଦା ବଢ଼ାଇଛି ତାହା ଦେଖିବା ପାଇଁ ବୋଧହୁଏ ସେମାନେ  ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ  ଆରବିଆଇର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ୨% -୪% ଟାର୍ଗେଟ ପରିସରଠାରୁ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଉଭୟ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଏହିଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲୋଡ୍ ନୀତି ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହର କାରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ବାରକଲେସର ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ରାହୁଲ ବାଜୋରିଆ । ସେ କହିଛନ୍ତି  ଆରବିଆଇ ଏହାର ମୂଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ହାର ହ୍ରାସ ଚକ୍ରକୁ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିପାରିବ ନାହିଁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ  ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ -ଜୁନ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ୩.୧% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ନିକଟରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଏକ କହିଥିଲେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଫେରାଇବା, ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିରତା ରକ୍ଷା କରିବା, ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ଏବଂ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟାର ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଚିନ୍ତାଧାରା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ହାରର ଅବନତି ଘଟାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ।

Comments
Loading...