କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତରରେ ଟ୍ରମ୍ପ ସହଯୋଗ ନ କଲେ କରୋନାରେ ଅଧିକ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା : ବାଇଡେନ୍

ୱାଶିଟନ :  ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସହଯୋଗ ନକରନ୍ତି ଏବଂ ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ତେବେ ଆହୁରି ଅନେକ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ହୋଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ଆମେରିକୀୟ ​​ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଇଡେନ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ କଲେଜର ୩୦୬ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଜିତିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ୨୭୦ରୁ ବହୁତ ଅଧିକ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଟ୍ରମ୍ପ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ କରି ଆଇନଗତ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପରାଜୟକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରିବା ଏବଂ କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ମନା କରିବା ନେଇ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ବାଇଡେନ ନିଜ ଘର ଡେଲାୱେରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଆମେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଗତି କରୁନାହୁଁ ତଥାପି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ |

ଆମେରିକାର ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି – ଜେନେରାଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ (ଜିଏସ୍ଏ) – ଯାହା କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଇଡେନ ଏବଂ କମଲା ହାରିସଙ୍କୁ ବିଜେତା ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ଏଜେନ୍ସିର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଟିକା ହେଉଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଟିକା ଦିଆଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱ ନାହିଁ | ଆମେରିକା କିପରି ଏହି ଟିକା ପାଇବ ଏବଂ ୩୦୦ ନିୟୁତ ଆମେରିକୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କିପରି ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ, ଏଥିପାଇଁ ଯୋଜନା କ’ଣ ତାହା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ସହିତ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ (ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ) ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ମାସ ପଛରେ ରହିବାକୁ ବଡିବ। ଆମେରିକାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ମାମଲାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦିନକୁ ୧,୬୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକାରେ  ୨,୪୭,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଆମେରିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଆନ୍ଥୋନୀ ଫାଉଚି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଶୀତଦିନେ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇପାରେ।

Comments
Loading...