ତେଲଙ୍ଗାନା ରାଜନୀତି: ୪ବର୍ଷରେ ବିଜେପି ଭୋଟ ୩୫୦% ବୃଦ୍ଧି; ଟିଆରଏସଠାରୁ ୦.୨୫% ଭୋଟରେ ପଛୁଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଶାସକ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି ମଧ୍ୟରେ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି ମାତ୍ର ୦.୨୫% । ଏହି ଭୋଟ ହିଁ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଣାୟକ ହୋଇଛି । ଏତିିକି ଭୋଟ ଯଦି ବିଜେପି ହାସଲ କରି ନେଇଥାଆନ୍ତା ତେମେ ପୌର ପରିଷଦରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠ ଦଳ ଭାବରେ ବିଜେପି ଉଭା ହୋଇଥାଆନ୍ତା ।

ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଟିଆରଏସ ମୋଟ ଭୋଟର ୩୫.୮୧% ପାଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ୩୫.୫୬%% ଭୋଟ୍ ପାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଟିଆରଏସ ୫୫ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଏହାଠାରୁ କମ୍ ଅର୍ଥାତ ୪୮ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ।  ଓୱାଇସିଙ୍କ ଏଆଇଏଆଇଏମ୍ ୪୪ ଆସନ ଦଖଲ କରିଛି । ପରିଣତିସ୍ବରୂପ  ଓୱାଇସିଙ୍କ ଦଳ ଟିଆରଏସ ସହ ମିଶି  ଗ୍ରେଟର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନରେ ଶାସନ ମେଣ୍ଟରେ ଭାଗିଦାର ହୋଇଛି ଏବଂ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭାବରେ ନିଜକୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରି ପାରିଛି ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପିର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ତିନି ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେଲେଙ୍ଗାନା ଭଳି ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟରେ ଏଥର ବିଜେପିର ସଫଳତା ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହାର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୦.୩୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩୫.୫୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ତେବେ ଶାସକ ଟିଆରଏସର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏଥର ୩୪ ଲକ୍ଷ ଭୋଟ୍ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଟିଆରଏସ ୧୨.୦୪ ଲକ୍ଷ ଭୋଟ୍ ପାଇଛି ଏବଂ ବିଜେପି ମାତ୍ର୯,000 କମ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୧.୯୫ ଲକ୍ଷ ଭୋଟ୍ ପାଇଛି। ୨୦୧୬ ରେ ଟିଆରଏସ ୯୯ ଏବଂ ବିଜେପି କେବଳ ୪ ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲେ।  ଭୋଟ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓୱାଇସିଙ୍କ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏଥର ଲାଭବାନ ହୋଇଛି। ଏହାର ଆସନ ସମାନ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଗତଥର ୧୫.୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ତାହା ୧୮.୭୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏଥର ବିଜେପି ନିଜର ସମସ୍ତ ଏଠାରେ ଲଗାଇଥିଲା ।  ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ୟୁପି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେପି ନଡାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବନାମ ଭାଗ୍ୟନଗର ଏବଂ ନିଜାମ-ନବାବ ସଂସ୍କୃତି ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ଦଳ ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନର ଚେହେରା ବଦଳାଇ ଦେଇଛି।

Comments
Loading...