କରୋନା କାଳରେ ବିବାହ : ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଯୋଗୁଁ ଛାଡପତ୍ର ମାମଲା, ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିଲା ପୁରୁଷତ୍ବର ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଭୋପାଳ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଳରେ ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ସମୟରେ, ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କଠାରୁ ‘ସାମାଜିକ ଦୂରତା’ ବଜାୟ କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପତ୍ନୀ ପରିବାରିକ ଅଦାଲତରେ ପହଞ୍ଚି ଛାଡପତ୍ର ଦାବି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପତ୍ନୀ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରିବା ପରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପୁରୁଷତ୍ୱର ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ପଡିଲା, ଯାହା ପରେ ସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଲା।

ଏହା ହେଉଛି ସଂମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ୨୯ରେ କରୋନା ସମୟରେ ଭୋପାଳର ଜଣେ ଯୁବକ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ତାଙ୍କର ଶ୍ବଶୁରଘରର ଅନେକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ, କରୋନାକୁ ଭୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତ ଜଣଙ୍କ ଏହାକୁ ଦେଖି ଅଧିକ ଡରି ଗଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କଠାରୁ ‘ସାମାଜିକ ଦୂରତା’ ବଜାୟ ରଖିଲେ। ଏପରିକି ବିବାହ ପରେ ସେ ନିଜର ବୈବାହିକ ସଂସାର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିନଥିଲେ। ଫଳରେ ପତ୍ନୀ ବହୁତ ରାଗିଗଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବାପ ଘରକୁ ଚାଲିଗଲେ।

ପତ୍ନୀଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ବାପ ଘରକୁ ଯିବାର ପ୍ରାୟ ୫ ମାସ ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୨ରେ ଭୋପାଳ ପରିବାରିକ ଅଦାଲତରେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋ ସ୍ୱାମୀ ଫୋନରେ ଭଲ କଥା ହୁଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ କେବେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ଏ ବିଷୟକୁ ନେଇ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସମାଧାନ ହୋଇ ପାରିଲା ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାର ଅଦାଲତରେ କାଉନସେଲିଂ କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିଲା ପୁରୁଷତ୍ବର ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଛାଡପତ୍ର ଆବେଦନପତ୍ରରେ ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନପୁଶଂକ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ, କାଉନସିଲିଂ ସମୟରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କର ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା କରି କୋର୍ଟରେ ନିଜର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାର ଅଦାଲତ ଉଭୟଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଗରକୁ ପଠାଇଥିଲେ।

ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଡରାଉଥିଲା ଏହି ଭୟ

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱାମୀ କାଉନସିଲିଂ ସମୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଘର ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଇପାରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇ ନଥିଲେ।

Comments
Loading...