୧୦ ବର୍ଷରେ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଜାପାନକୁ ପଛରେ ପକାଇ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ ଭାରତ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଜାପାନ ଭଳି ବଡ଼ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ସେପଟେ ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଚୀନ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ସର୍ବବୃହତ୍ତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଯିବ। ଏଚ୍‍ଏସ୍‍ବିସି ଗ୍ଲୋବାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବୃହତ୍ତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାମଲାରେ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଜାପାନକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଆଗକୁ ଚାଲିଯିବ। ଏବେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଏକ ଦଶକ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭୁତ୍ୱରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ଫଳରେ ମାତ୍ର ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଚୀନ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିବ। ଏହି ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ସବୁଠୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିବ। ବିଶେଷ କରି ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ନରୱେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଅବନତି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବ। ଏଥିଯୋଗୁଁ ଡେନମାର୍କ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ନବମ ଏବଂ ନରୱେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦଶମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିବ। ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏସିଆ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ। ବାଂଲାଦେଶ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଭଳି ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଘଟିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ କେତେକ ବିକଶିତ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ନୂଆ ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିବେ।

Comments
Loading...