ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର

ଆଜିର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକାର କରିଛି । ଲୋକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ସେବନ କରନ୍ତି, ତଥାପି ମୁକ୍ତି ମିଳେ ନାହିଁ। ଏହି ରୋଗ ଶରୀର ଭିତରେ ଅନେକ ଉପାୟରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଆମେ ଏହି ରୋଗରୁ ଆରାମ ପାଇପାରିବା। ଏଥିସହ ଏହି ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଉପଚାର ବିଷୟରେ…

ଗୋଲମରିଚ – ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗୋଲମରିଚ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ହଠାତ୍ ରକ୍ତଚାପ ବଢିବାରେ ଲାଗେ, ସେତେବେଳେ ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ ସହିତ ଅଧା ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଆରାମ ମିଳେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଏହି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଅଛି, ସେମାନେ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଗୋଲମରିଚ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଠିକ୍ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୋଲମରିଚ ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଆଖି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢାଇବା, ଶରୀରରୁ ଫୁଲା କମାଇବା ଭଳି ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର କରିଥାଏ।

ପିଆଜ – କୌଣସି ତରକାରୀ ହେଉ ଅବା ସାଲାଡ୍ ରେ ଆମେ ପିଆଜ ବ୍ୟବହାର କରୁ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମ ପାଟିର ସ୍ୱାଦ ବଜାୟ ରୁହେ। କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପିଆଜ ଖାଇବା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ପିଆଜ କ୍ୱେରସେଟିନ୍ ନାମକ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ରକ୍ତବାହୀକୁ ପତଳା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ରକ୍ତଚାପ କମିଯାଏ । ତେଣୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀକୁ ପିଆଜ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ।

ରସୁଣ – ସେହିପରି ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ରସୁଣ ରାନ୍ଧିକି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ। ରସୁଣକୁ କଞ୍ଚା ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଏହାର ଲାଭ ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଥାଏ। ଶରୀରର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଆଁଳା – ଆଁଳା ସେବନ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ । କେଶ ଠାରୁ ଆଖି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ରୋଗରୁ ଆରାମ ଦେବାରେ ଆଁଳା କାମ କରେ। ଯଦି ଆପଣ ଆଁଳା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଅଧା ଚାମଚ ଆଁଳା ପାଉଡରକୁ ପାଣି ସହ ଖାଇପାରିବେ । ଏହାକୁ ମହୁ ସହିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ । ଆଁଳା ରସ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ।

Comments
Loading...