୫୦୦ ବର୍ଷ ପରେ, ଏଥର ହୋଲିରେ ଗ୍ରହ-ନକ୍ଷତ୍ରର ମହା ସଂଯୋଗ

ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରେ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ବରେ ରଙ୍ଗ ଖେଳାଯିବ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ପର୍ବ ସୌଭାଗ୍ୟ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧି ସହିତ ଜଡିତ ରହିଥାଏ। ସେହି ପର୍ବଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ହୋଲି ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ। ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫାଲଗୁନ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ହୋଲିକା ଦହନ ଏବଂ ତା’ ପର ଦିନକୁ ହୋଲି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ହୋଲି ପର୍ବ ବହୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। କାରଣ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏଥର ହୋଲିରେ ଗ୍ରହ-ନକ୍ଷତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିଶେଷ ସଂଯୋଗ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରାୟ ୪୯୯ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସଂଯୋଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବୈଦିକ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥର ଫାଲଗୁନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ୯ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପଡୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ଶନି ନିଜ ନିଜ ରାଶିରେ ରହିବେ। ଯାହା ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଧନ-ବୈଭବ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଦେବଗୁରୁ ଧନୁ ରାଶିରେ ଏବଂ ଶନି ମକର ରାଶିରେ ରହିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଏହି ସଂଯୋଗ ୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫୨୧ରେ ହୋଇଥିଲା।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଗୁରୁ ଗ୍ରହ ବୃହସ୍ପତି ଜ୍ଞାନ, ସନ୍ତାନ, ଧନ-ସମ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରତିନିଧି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶନି ହେଉଛନ୍ତି ନ୍ୟାୟର ଦେବତା। ବ୍ୟକ୍ତିର କର୍ମ ଅନୁସାରେ ଶନି ଦେବତା ତାଙ୍କୁ ଫଳ ଦେଇଥାଆନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ, ସେ ଭଲ ଫଳ ​​ଏବଂ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ, ତେବେ ଶନି ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତି। ହୋଲିରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଗ୍ରହର ଶୁଭ ସ୍ଥିତି କୌଣସି ଶୁଭ ସଂଯୋଗରୁ କମ୍ ନୁହେଁ।

ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ଗ୍ରହର ଏହି ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ। ରଙ୍ଗର ଉତ୍ସବ ହୋଲି ପର୍ବ ପ୍ରେମ, ଶୁଭେଚ୍ଛା, ଭାଇଚାରା ଏବଂ ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧିର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଏଥର ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ସଂଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ଏହି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲି ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଆଣିଦେବ ଏବଂ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର କରିବ।

Comments
Loading...