ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଦୂର କରେ ଏହି ମସଲା

ଅଦା: ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ହେଉଥିଲେ ଅଦା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମହୌଷଧି  ସଦୃଶ ହୋଇଥାଏ। ଅଦା ଓ ଲେମ୍ବୁର ରସକୁ ସମାନ ମାତ୍ରାରେ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ। ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା କମିଯିବ। ଏହା ସହିତ ଅଦାକୁ ମଧ୍ୟ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ଆପଣ ପିଇପାରିବେ।

ଡାଲଚିନି: ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ପାଇଁ ଆମେ ଡାଲଚିନିର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବା। ଡାଲଚିନିକୁ ପ୍ରଥମେ ଗୁଣ୍ଡ କରି ଦିଅନ୍ତୁ। ସେହି ଗୁଣ୍ଡକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଗାଢା ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ୩୦ମିନିଟ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତୁ। ତାପରେ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ତାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଲବଙ୍ଗ: ଲବଙ୍ଗ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାକୁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କମାଇ ଦେଇଥାଏ। କିଛି ଲବଙ୍ଗ ନେଇ ଏକ ଧଳା କପଡାରେ ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ। ତାପରେ ତାକୁ କିଛି ସମୟ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଶୁଙ୍ଘନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା କମିଯାଇଥିବ।
ବାଦାମ କ୍ଷୀର –
ବାଦାମରେ ମାଗ୍ନେସିୟମ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଯାହା ଯେକୌଣସି ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। କ୍ଷୀର ସହ ବାଦାମ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।
ମାଛ ତେଲ –
ମାଛ ତେଲରେ ଓମେଗା- ୩,ଫେଟି ଏସିଡ଼ ଆଦି ରହିଛି। ଯାହା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ସୂଚାରୁ ରୂପେ କରିଥାଏ। ରକ୍ତ ଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ମାଛ ତେଲ କିମ୍ବା ମାଛ ଚର୍ବି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଖୁବ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।
ଗରମ ପାଣି ଓ ଲେମ୍ବୁ –
ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ କମ କରିଥାଏ ଓ ସତେଜ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ।

Comments
Loading...