ହରିଦ୍ୱାର କୁମ୍ଭ : ଆସନ୍ତାକାଲି ପବିତ୍ର ସ୍ନାନ, ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ କିନ୍ନର ଆଖଡା

-ମହେଶ ଶର୍ମା

ମହାଶିବରାତ୍ରି ଅବସରରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ଗୁରୁବାର ପବିତ୍ର ସ୍ନାନ ସହ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ କୁମ୍ଭମେଳାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ । ବିଗତ ଦୁଇଟି କୁମ୍ଭମେଳା ଉଜ୍ଜୈନ ଏବଂ ପ୍ରୟାଗ ଭଳି, ଚଳିତ ଥର ହରିଦ୍ୱାରରେ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ବର ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଭାରତୀୟ କିନ୍ନର ଆଖଡାର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ହେବ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ତଥା ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ବରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଆଖଡା ଗୁଡିକରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ହରିଦ୍ୱାରରେ ପ୍ରତି ୧୨ ବର୍ଷରେ କୁମ୍ଭ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ ।  ଚଳିତ ଥର ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଏହା ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି। କାରଣ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ବୃହସ୍ପତି କୁମ୍ଭ ରାଶିରେ ରହିବେ ନାହିଁ, ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଡିଛି । ସାମାଜିକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ, ମେଷ ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ କୁମ୍ଭ ରାଶିରେ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ ଆଗମନରେ ମହାକୁମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ।

ଦେଶର ଚାରୋଟି ନଗରୀରେ କୁମ୍ଭ ମେଳାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ। ହରିଦ୍ୱାର, ପ୍ରୟାଗ, ନାଶିକ୍ ଏବଂ ଉଜ୍ଜୈନ । ଚାରିଟି ନଗରୀରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା କୁମ୍ଭ ମେଳାର ବିଶେଷତ୍ବ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ନାଶିକ୍ ଏବଂ ଉଜ୍ଜୈନର କୁମ୍ଭକୁ ସାଧାରଣତଃ ସିଂହସ୍ଥ କୁହାଯାଏ, ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହରିଦ୍ୱାର ଓ ପ୍ରୟାଗରେ ଅର୍ଦ୍ଧ କୁମ୍ଭ ଏବଂ ମହାକୁମ୍ଭ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ।

କୁମ୍ଭ କ’ଣ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ

କୁମ୍ଭର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଘଡ଼ି ଅବା କଳସ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକେ ଅର୍ଦ୍ଧ କୁମ୍ଭ କଥା ବିଚାର କରିବା, ଅର୍ଦ୍ଧର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅଧା । ହରିଦ୍ୱାର ଓ ପ୍ରୟାଗରେ ଦୁଇ କୁମ୍ଭ ପର୍ବ  ୬ ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତି ୧୨ ବର୍ଷରେ ପୂର୍ଣ୍ଣକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଧରି ନିଅନ୍ତୁ ଯେପରି ଉଜ୍ଜୈନରେ କୁମ୍ଭ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି, ତେବେ ଏହାର  ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ହରିଦ୍ୱାରରେ, ଏବଂ ପୁଣି ଆଉ ତିନିବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରୟାଗ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ନାଶିକରେ କୁମ୍ଭମେଳାର ଆୟୋଜନ ହେବ । ଏହାର ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଉଜ୍ଜୈନରେ କୁମ୍ଭ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ସେହିଭଳି, ଯେତେବେଳେ ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ହରିଦ୍ୱାର, ନାଶିକ୍ କିମ୍ବା ପ୍ରୟାଗରେ କୁମ୍ଭ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଏହାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣକୁମ୍ଭ କୁହାଯିବ । ହିନ୍ଦୁ ପଞ୍ଜିକା ଅନୁଯାୟୀ, ଦେବତାମାନଙ୍କର ବାର ଦିନକୁ ମନୁଷ୍ୟର ବାର ବର୍ଷକୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ପୂର୍ଣ୍ଣକୁମ୍ଭ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତି ବାର ବର୍ଷରେ ଥରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ।

ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୪୪ ବର୍ଷରେ ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ୧୪୪ କିପରି ? ୧୨ ରେ ୧୨କୁ ଗୁଣନ କରିବା ତେବେ ଫଳ ୧୪୪ ହୋଇଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ, କୁମ୍ଭ ମଧ୍ୟ ବାରଟି ହୋଇଥାଏ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଚାରିଟି ପୃଥିବୀରେ, ଅବଶିଷ୍ଟ ଆଠଟି ଦେବଲୋକରେ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ୧୪୪ ବର୍ଷରେ, ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ଏକ ମହା କୁମ୍ଭ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାର ମହତ୍ବ ଅନ୍ୟ କୁମ୍ଭ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା କାରଣ ସେହି ବର୍ଷ ୧୪୪ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା।  ସମ୍ଭବତଃ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମହାକୁମ୍ଭ ୧୩୮ ବର୍ଷ ପରେ ଆସିବ।

କିନ୍ନରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉଚିତ୍ : ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର

ଆସ୍ଥାର କୁମ୍ଭ ମେଳା​‌ରେ ଭାରତୀୟ କିନ୍ନର ଅଖଡାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହମଣ୍ଡଳେଶ୍ବର ଲକ୍ଷ୍ମୀରାୟଣ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଆସନ୍ତାକାଲିର ପବିତ୍ର ସ୍ନାନ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଜମା ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ନର ଆଖାରାର ପ୍ରଥମ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସିଂହସ୍ତ କୁମ୍ଭ ଉଜ୍ଜୈନରେ ବାହାରିଥିଲା। କିନ୍ନର ଆଖଡା ପରିଷଦ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭା​‌ବେ​ଗଠନ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରୟାଗ କୁମ୍ଭରେ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ କିନ୍ନର ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଦେଖିବା ପାଇଁ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରି ରାସ୍ତାରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥିଲେ। ଲୋକଙ୍କ ପାଟିରୁ ସ୍ୱତଃ ବାହାରିଥିଲା ଅଦ୍ଭୁତ, ଅଲୗକିକ, ଅବିସ୍ମରଣୀୟ। ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କିନ୍ନର ଆଖାଡାର ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ବର ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କର ଭିଡ଼ର ଏକ ପ୍ରମାଣ ଯେ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମକୁ କୌଣସି ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆଖଡା ପରିଷଦର ସ୍ୱୀକୃତିର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।  ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସାଧୁ ସନ୍ଥମାନଙ୍କର ୧୩ ଅଖଡା ଭାରତର ଅଖଡା ପରିଷଦ ସହିତ ଜଡିତ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କିନ୍ନର ଆଖଡା ନାହିଁ । ଆମକୁ ଜୁନା ଆଖଡାର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜୁନା ଆଖଡାର ମହନ୍ତ ହରି ଗିରି ମହାରାଜ ହେଉଛନ୍ତି ଆମର ପୂଜନୀୟ । ହିନ୍ଦୁ ବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କିନ୍ନର ଆଖଡାର ଗଠନ ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟର ବାର୍ତ୍ତା  ପହଞ୍ଚି ସାରଛି । ଯଦିଓ ହରିଦ୍ୱାରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ କୋଭିଡ -୧୯ର ସାମାନ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ତଥାପି ବିଶ୍ୱାସ ଆଗରେ ସବୁକିଛି  ଅନୁଭବ ହୋଇଥିଲା। ଏଥର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ର ଗାଇଡ୍ ଲାଇନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ବର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତ୍ରିପାଠୀ ନିଜେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

କିନ୍ନର ଆଖଡାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଟେଲିଫୋନିକ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶ। ( ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ ମହେଶ ଶର୍ମା)

ପ୍ରଶ୍ନ: ହରିଦ୍ୱାର କୁମ୍ଭକୁ ଆସିବା ହେଉଛି କିନ୍ନର ଆଖଡାର ପ୍ରଥମ ଅଭିଜ୍ଞତା । ଆପଣ କିଭଳି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି

ଉତ୍ତର: କଣ ଅନୁଭବ କରିବାର ଅଛି।  କିନ୍ନର ଆଖଡା ପ୍ରତି କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢୁଥିବା ଜନତାଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଦେଖି ମୁଁ ଅଭିଭୂତ। ଲୋକମାନେ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଛି। ଲୋକମାନେ ସେଲଫି ଏବଂ ଫଟୋ ଉଠାଇ ନିଜ ଘରେ ରଖୁଛନ୍ତି । କିନ୍ନର ଅଖଡା ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଅଧିକ ଜନସମାଗମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଜୁନା ଆଖଡାରର ପୂଜନୀୟ ମହନ୍ତ ହରିଗିରି ମହାରାଜଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଶ୍ନ: ଧର୍ମ କିମ୍ବା ସମାଜ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଦେଖିଛି ?

ଉତ୍ତର: ଧର୍ମ କିମ୍ବା ଭଗବାନ ଆମକୁ କେବେ ବି ଅଛୁଆଁ ଭାବି ନାହାଁନ୍ତି। ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଭବ୍ୟ ଦିବ୍ୟ ହରିଦ୍ୱାର କୁମ୍ଭରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। ପ୍ରୟାଗ  ଏବଂ ସିଂହସ୍ଥ କୁମ୍ଭରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏହା ଅନୁଭବ କରିଥିଲୁ। ପ୍ରଶାସନ କେବେବି ଲିଙ୍ଗଗତ ଭେଦଭାବ କରିନାହିଁ । ଋଢୀବାଦ ସମାଜର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ସତ୍ୟ ଏବଂ ଯାହା ସତ୍ୟ ତାହା ହେଉଛି ସନାତନ।

ପ୍ରଶ୍ନ: ଅଖିଲ ଭାରତୀୟ ଅଖଡା ପରିଷଦର ମାନ୍ୟତା ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି… ..?

ଉତ୍ତର: ଆମକୁ କୌଣସି ମାନ୍ୟତାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ହିନ୍ଦୁ ସନାତନ ସମାଜ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛି, ସେତେବେଳେ ଆଉ କାହାର ମାନ୍ୟତା। ଜୁନା ଆଖଡା ସହିତ କିନ୍ନର ଆଖଡାର ପବିତ୍ର ସ୍ନାନ ଦ୍ୱାରା ଆମର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଦୃଢ ହୋଇଛି। ଲୋକମାନେ ଭାବିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ କିନ୍ନର ଆଖଡାର ଜୁନା ଆଖନା ସହିତ ବିଲୟ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ନୁହେଁ। କିନ୍ନର ଆଖଡା ଥିଲା, ଅଛି ଏବଂ ରହିବ। ଭଗବାନଙ୍କ ତରପରୁ ଜୁନା ଆଖଡାର ମହନ୍ତ ପରମପୂଜ୍ୟ ହରିଗିରି ମହାରାଜଙ୍କ କୃପା ଆମ ଉପରେ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ସମାଜର ସଂଖ୍ୟା, ସନାତନ ଧର୍ମ ଉପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧା ପରେ କୌଣସି ମାନ୍ୟତାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।  ଧର୍ମର ଏକ ବ୍ୟାପକ ପରିସର ଅଛି। ସେହ ସମଗ୍ରତାର ସହ ଦେଖିବା ଜରୁରୀ। ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ଜୀବନର ନିୟମ। ସମୟ ସହିତ ସବୁକିଛି ବଦଳୁଛି। ଲୋକମାନେ କିନ୍ନର ସମାଜ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ମନୋଭାବ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଆମେ କିନ୍ନରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମାଜର ଏକ ଅଂଶ।

ପ୍ରଶ୍ନ: ଏହି ସମାଜର ଏକ ଅଂଶ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ମାନୁ ନାହାନ୍ତି?

ଉତ୍ତର: ଦେଖନ୍ତୁ, ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ କିନ୍ନରମାନଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍ । କିନ୍ନର ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ନ ରହୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ମୁଁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଛି ଯେ କିନ୍ନରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢିବା ନିମନ୍ତେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ । ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ଲଢନ୍ତୁ। ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ସହିତ ଜଡିତ କିନ୍ନର ସମାଜ ସର୍ବଦା କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ରକ୍ଷକ ରହିଆସିଛି।

ପ୍ରଶ୍ନ: କିନ୍ନର ଆଖଡାର ପରମ୍ପରାକୁ କିପରି ଆଗକୁ ବଢାଇବେ?

ଉତ୍ତର: ଦେଖନ୍ତୁ, ଆମେ ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତିଆରି କରୁଛୁ ଯାହା ପିଢୀ ପରେ ପିଢୀ  ଭାରତୀୟ କିନ୍ନର ଆଖଡାକୁ ମନେ ରଖିବ । ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ସାହିତ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତିର ଏକ ଦଲିଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଲେଖକମାନେ ଏଥିପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ନରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ପ୍ରଶ୍ନ : କ’ଣ ରାଜ୍ୟରେ  ମହାମାଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି?

ଉତ୍ତର: ହଁ, ଅବଶ୍ୟ। ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ମହମାନଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ଓଡ଼ିଶାରେ ମୀରା ପ୍ୟାରିଡାଙ୍କୁ ଏହି ଉପାଧି ଦିଆଯାଇଛି। ସମୟ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସଭା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହେବ।

Comments
Loading...