ସରକାରଙ୍କୁ ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚୂନ: ଧରା ପଡ଼ିଲେ ‘ଗୁଟଖା କିଙ୍ଗ’

ଭୋପାଳ : ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଇନ୍ଦୋରରେ ଏକ ସିଗାରେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଟିକସ ଫାଙ୍କିଥିବା ଜିଏସଟି ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀମାନେ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଏଲୋରା ଟବାକୋ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ତଥା ଗୁଟଖା କିଙ୍ଗ ଭାବରେ ପରିଚିତ କିଶୋର ୱାଧୱାନୀ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର କରି ସରକାରଙ୍କୁ ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ଠକିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।
ଜିଏସଟି ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ(ଡିଜିଜିଆଇ)ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି, ଅଧିକାରୀମାନେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ସିଗାରେଟ ଫାର୍ମ ପରିସରରେ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। କାରଖାନାର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଗୁପ୍ତ ଦ୍ବାର ରହିଥିଲା। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ହିସାବ ବର୍ହିଭୂତ କଞ୍ଚାମାଲ ଅଣାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦ ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଯାଉଥିଲା। ଯାହା ବେଆଇନ ଭାବେ କରାଯାଉଥିଲା। ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିଛି ଯେ, ମେସିନ ଗୁଡିକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଜେନେରେଟର ସେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ଉତ୍ପାଦନକୁ ଦ୍ରାସ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ସେଥିରେ ଟାମ୍ପରିଂ କରାଯାଇଥିଲା।
ଡିଜିଜିଆଇ ଭୋପାଳଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ ଅତିରିକ୍ତ ମହାନିର୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି, କେବଳ ଏପ୍ରିଲ୍, ୨୦୧୯ରୁ ମେ, ୨୦୨୦ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଟିକସ/ଡ୍ୟୁଟି/ସେସ୍ ଫାଙ୍କି ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡର କାରବାର ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ସେ ଏକ ମିଡିଆ ହାଉସ୍ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ୧.୨-୧.୫ ଲକ୍ଷ ଖବରକାଗଜ କପି ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରତିଦିନ କେବଳ ୪,୦୦୦-୬,୦୦୦ କପି ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।
ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ଠକେଇର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଖବରକାଗଜର ଜାଲିଆତି ଘୋଷଣା କରି ମିଥ୍ୟା ବିଜ୍ଞାପନ ବୁକ୍  ମାଧ୍ୟମରେ ବେଆଇନ ପାନ ମସାଲା/ସିଗାରେଟ ବ୍ୟବସାୟରୁ ଅର୍ଜିତ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସମ୍ପତ୍ତି (ନଗଦ ଆକାରରେ) ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଡିଜିଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ କାରଖାନାର ସୁପରଭାଇଜର, ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଉତ୍ପାଦନର ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ହିସାବ ରଖାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ କ୍ରେତା(ଏହି ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ବିକ୍ରୟ) ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।


ଜୁନ୍ ୧୯ ରେ, ଡିଜିଜିଆଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କେ-୧୦ ଏବଂ ଏ-୧୦ ପରି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ରାଣ୍ଡର ସିଗାରେଟ୍ ଥିବା ପ୍ୟାକିଂ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଟିକସ ଫାଙ୍କିଥିବା ସଂସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ଗୁପ୍ତ ତଥା ପଞ୍ଜୀକୃତ ଗୋଦାମ ଖୋଜିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜବତ ହୋଇଥିବା ପ୍ୟାକିଂ ସାମଗ୍ରୀ ୫୦୦୦କାର୍ଟୁନର ଏବଂ ୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମୁଦ୍ରିତ ଏମଆରପି ସହିତ ପ୍ୟାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ।
ତେବେ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ଯେ ଇନ୍ଦୋର ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଗୁପ୍ତ ତଥା ଘୋଷିତ ଗୋଦାମ ଥାଇପାରେ ଯାହା ଡିଜିଜିଆଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।
ଏହି ଦୁଇଟି ବ୍ରାଣ୍ଡର ପ୍ୟାକିଂ ସାମଗ୍ରୀର ଯୋଗାଣକାରୀ ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୧,୫୦୦ କାର୍ଟୁନ ଯୋଗାଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ’ଅପରେସନ୍ କର୍କ’ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଡିଜିଜିଆଇ ଭୋପାଳ ଅଧିକାରୀମାନେ ଜୁନ୍ ୯ ରୁ ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପାନ୍ ମସାଲା/ତମାଖୁ ଡିଲର ଏବଂ ବିତରକଙ୍କ ପାଖରେ ଯାଂଚ କରିଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କ ପାଖରୁ ଜିଏସଟି ପ୍ୟାଡ୍ ଓ ପ୍ୟାନ୍ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ମସାଲା/ତମାଖୁ ଏବଂ ଆନୁମାନିକ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା କର (ଜିଏସଟି)ବାବଦରେ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଫାଙ୍କି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଜଣେ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ପାଇଥିବା ଲୋକକୁ ଜୁନ୍ ୧୫ରେ ମୁମ୍ବଇରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେ ଇନ୍ଦୋରର ଏକ ୟୁନିଟରୁ ସିଗାରେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ଯୋଗାଣ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଡିଜିଜିଆଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ୟୁନିଟ୍ ଗତ ଦୁଇ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୨.୦୯ କୋଟି ଏବଂ ୧.୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ଦେଇଛି।
ଅଧିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଏବଂ ସଂଗୃହିତ ସୂଚନାକୁ ଆଧାର କରି ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ୟୁନିଟ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ପାଞ୍ଚଟି ସଂସ୍ଥାରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।
“ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ସିଣ୍ଡିକେଟରେ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ପରିବହନକାରୀ, ଉତ୍ପାଦକ ଏବଂ କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ପଳାତକ, ଡିଜିଜି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସହଯୋଗ କରୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

Comments
Loading...