ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ୧୦% ବୃଦ୍ଧି; ଦେଶରେ ୩% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ହେବ ମୋବାଇଲ ଫୋନ

ଚୀନା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲଗାଇଛନ୍ତି ଅଧିକ ଟିକସ । ବିଶେଷ ଭାବରେ ମୋବାଇଲ୍ ଡ଼ିସପ୍ଲେଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ୧୦% ଶୁଳ୍‌କ ଲାଗିବା ପରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସେଲୁଲାର୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ (ICEA) ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି | ICEA କହିଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ମୂଲ୍ୟ ୩ % ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ। ଆପଲ୍, ହୁଆୱେ, ଜିଆଓମି, ଭିଭୋ ଏବଂ ୱିନଷ୍ଟ୍ରନ୍ ପରି କମ୍ପାନୀର ମୋବାଇଲ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିପା​‌ରେ ।

ଆଇସିଏଏର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ପଙ୍କଜ ମହେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆମଦାନୀ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ଫଳରେ ଫୋନ ମୂଲ୍ୟ ୩% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିପାରେ ।  ‘କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ଗ୍ରୀନ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନଜିଟି) ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ମୋବାଇଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନ ବହୁ  ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରି ନାହିଁ। ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରି ଶିଳ୍ପ ଅଗ୍ରଗତି କରିନାହିଁ। ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଘୋଷିତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (ପିଏମପି) ଅଧୀନରେ ଏହାକୁ ଶିଳ୍ପ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଆମଦାନୀକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିବା ପିଏମପିଓର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ଭୋଡାଣ୍ଟା ନିବେଶ ଟିନଟର ଡିସପ୍ଲେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନାମରେ୨୦୧୬ ରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ LCD (ମୋବାଇଲ ଡ଼ିସପ୍ଲେ) ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ୬୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରି ନାହିଁ।

Comments
Loading...