କୃଷି ବିଲ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟି ରବିବାର ଦିନ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଲ୍ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଆଜାଦ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଏହି ଦୁଇଟି କୃଷି ବିଲ କିଭଳି ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଭାବରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି ସେ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବିଲ୍ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଫଳରେ ସେଥିରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇପାରିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେବା ଉଚିତ ଥିଲା। ସେମାନେ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନେତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ୍ ହୋଇଥାନ୍ତା ଯାହା ଫଳରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସହମତି ହୋଇପାରିଥାନ୍ତା। କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇ ନଥିଲା। ସେମାନେ ଏହି ଦୁଇଟି ବିଲକୁ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟିକୁ ପଠାଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟଥା ଏହା ଏକ ଭଲ ବିଲ୍ ହୋଇଥାନ୍ତା ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସମସ୍ତ ସୀମା ପାର ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ସମ୍ବିଧାନ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି ୧୮ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କୃଷି ବିଲ୍ କିପରି ପାରିତ ହୋଇଛି ତାହା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ସ୍ମାରକ ପତ୍ର ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

Comments
Loading...