ବ୍ରିକ୍ସମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଭାରତର ଆହ୍ୱାନ, ସୁରକ୍ଷିତ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା

ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷ ଗଙ୍ଗୱାର ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ଦିଗରେ ବ୍ରିକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଉପଯୁକ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସୃଷ୍ଟି ସହ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ବ୍ରିକ୍ସ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଗଙ୍ଗୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏକ ସୁସ୍ଥ କର୍ମଜୀବୀ ଦେଶରେ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବେ। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବୃତ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରିଛି।

କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃତ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଢାଞ୍ଚା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଗଙ୍ଗୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ସଂସଦ ନିକଟରେ ବୃତ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ, ୨୦୨୦ ନୀତିକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୀତି ଅଧୀନରେ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବାର୍ଷିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ, ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ଗତିଶୀଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରଚଳନ, ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହମତି ଏବଂ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ରାତିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା, ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରହଣୀୟ କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଅଡିଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ବ୍ରିକ୍ସକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇ ଗଙ୍ଗୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରମିକ ତଥା ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଆବଶ୍ୟକ। ଭାରତର ପ୍ରଣୀତ ଶ୍ରମ ଆଇନରେ ୫୦୦ ନିୟୁତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗୱାର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ନୂତନ ଆହ୍ୱାନ ଆଣିଛି ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରୟାସକୁ ପୁନଃକେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ସଙ୍କଟର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବରୁ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ “ସେଲ୍ଫ ରିଲାଏଣ୍ଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ” ଅଧୀନରେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ସହ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ଜାତୀୟ ବିକାଶ ଏଜେଣ୍ଡାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି।

‘ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଶ୍ରମର ଭବିଷ୍ୟତ’ ଉପରେ ଗଙ୍ଗୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଏବଂ ରୋବୋଟିକ୍ସ ପରି ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି ଆମ ଜୀବନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନୂଆ ରୂପ ଦେଉଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଶ୍ରମ ବଜାର ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦିଗରେ ନେଉଥିବାରୁ ବ୍ରିକ୍ସ ନେଟୱାର୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ନିୟମିତ ଅଧ୍ୟୟନ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ଦିଗକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ନୀତି ନିର୍ଧାରଣରେ ସହାୟକ ହେବ। ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଶ୍ରମଶକ୍ତିର ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ତଥା ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତଥା ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ଖୋଜିବାରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...