ସବୁ ତୀର୍ଥ ବାର ବାର : ଗଙ୍ଗାସାଗର ଥରେ

ମୋକ୍ଷ ପାଇଁ ଗଙ୍ଗାସାଗରରେ ବୁଡ

– ଆସ୍ଥା ଆଗରେ ରୋନା କଟକଣା,-ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ, କଠୋର ପ୍ରଶାସନ

କଲକତା 🙁ମହେଶ ଶର୍ମା)  ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦକ୍ଷିଣ ଚବିଶ ପ୍ରଗଣା ଜିଲ୍ଲାର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଙ୍ଗାସାଗର ମେଳା ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଲୋକେ ପବିତ୍ର ବୁଡ଼ ପକାଇବେ।  ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ସମସ୍ତ ତୀର୍ଥ ବାରମ୍ବାର : ଗଙ୍ଗାସାଗର ଥରେ । ତେବେ ଗଙ୍ଗାସାଗର ମେଳା ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବ ଭଳି ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରୁମ୍ ଖୋଲାଯାଇଛି, ଯାହାର ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୦୩୩-୨୨୧୪୩୫୨୬। କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ମେଳା ୧୬ ଜାନୁୟାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୪ରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସ୍ନାନ ରହିଛି। ସକାଳ ୬.୦୨ ମିନିଟରୁ ବୁଡ ପକାଇବା ପାଇଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ରହିଛି। ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ବୁଡ଼ ପକାଉଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆସିଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ଯୋଗୁଁ କମ୍ ଲୋକ ଆସିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ତଥାପି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷାଧିକ ହେବ। ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫ ଲକ୍ଷ ବୀମା କରିଛନ୍ତି। ମେଳାର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ୧୩ଟି ମେଡିକାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଏକ ୬୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ୬ଟି ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି। ମେଳା ଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ୯ହଜାର ପୁଲିସ ବାହିନୀ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି।

ଗଙ୍ଗା ସାଗରରେ ୨୪୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଦ୍ୱୀପ ଅଛି। ଗଙ୍ଗାସାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଗର, ସୁପରିଡାଙ୍ଗା, ଅଙ୍ଗୁନବାଡି, ଘୋଡାମାରା, ଲୋହାଚଡା ପରି ଛୋଟ ଛୋଟ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ରହିଛି। ଋଗ ବେଦ, ଭଗବତ, ରାମାୟଣ, ମହାଭାରତ ଏବଂ ପୌରାଣିକ ଗାଥା, ଗଙ୍ଗା ସାଗରରେ କପିଳମୁନି ଜଣେ ସାଧୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି । ସେଠାରେ ଏକ ସନ୍ତାନ ବିସର୍ଜନ କଥିତ ପ୍ରଥା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୧୮୦୨ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। କବିଗୁରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ କବିତାରେ ସନ୍ତାନ ବିସର୍ଜନ  ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ମହାକବି କାଳିଦାସଙ୍କ ରଚନାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ଏଠାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଟେଣ୍ଟ, ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କୋର୍ଟ, ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଆଦି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏକ ଲକ୍ଷ ମାସ୍କ ସାନିଟାଇଜର ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଡଜନେ ୱାଚ୍ ଟାୱାର, ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରୁମ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ମୋବାଇଲରେ ଯାତାୟାତ ବା ପରିବହନ ଏବଂ ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ସେଠାରେ ଶହେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ରହିବ। ଚବିଶ ପ୍ରଗଣା ଜିଲ୍ଲାର ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଡି. ଉଲ୍ଗାନାଥନ ସବସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି। ଗଙ୍ଗା ଏବଂ ସମୁଦ୍ରର ମିଳନସ୍ଥଳରେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଲୋକମାନେ ନଡ଼ିଆ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଗାଈ ମଧ୍ୟ ଦାନ କରନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଭବସାଗରରୁ ପାର ହେବା ପାଇଁ ଗାଈ ଲାଞ୍ଜର ସାହାର ନିଆଯାଏ। ସାଧୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ପୁରୀର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବାମୀ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ରାଜା ସଗର ଦଶ ହଜାର ପୁତ୍ରଙ୍କ ମୋକ୍ଷ ପାଇଁ ଭାଗୀରଥ ଗଙ୍ଗାକୁ ଧରାବତରଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ମୋକ୍ଷ ସମ୍ଭବ।

Comments
Loading...