ସାବଧାନ, କେବିସି ନାଁରେ ମାତିଛନ୍ତି ଅନଲାଇନ ଲୁଟେରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋନ ବନେଗା କରୋଡପତି (କେବିସି)ର ଦ୍ୱାଦଶ ସିଜିନ ଚାଲିଛି। କେବିସି ନାଁରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରାଇ ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆର ସମେତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଭାଗରେ ଲୋକମାନେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଲଟେରୀ ଲାଗିଥିବା ନେଇ ଏକ ବିଦେଶୀ ନମ୍ବରରୁ ମେସେଜ ଆସୁଛି। ଏନସିଆରରେ ଏପରି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ପୁଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ଠକାମୀର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସିମ୍ କାର୍ଡ, ଲକି ଡ୍ର, ଲଟେରୀ ନମ୍ବର, ଫାଇଲ୍ ନମ୍ବର, ବିଜେତାଙ୍କ ନାମ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର, ବିଜେତାଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପଠାଯାଏ । ତା’ପରେ କିଛି ସଚେତନ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହିପରି ବାର୍ତ୍ତାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଜାଲରେ ମଧ୍ୟରେ ଧରାପଡିଯାଆନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, କେବିସି ଯିବାକୁ ହେଲେ ଶୋ ଆରମ୍ଭରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହାର ଉତ୍ତର ଏସଏମଏସ , କେବିସି ଆପ , ଆଇବିଆରଏସ କିମ୍ବା ଏକ ଚ୍ୟାନେମଧ୍ୟରେ ଦେବାକୁ  ପଡ଼ିଥାଏ।  ଯେଉଁମାନେ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଲକି ଡ୍ର ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି କେହି ଏହି ଖେଳରେ ଭାଗ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ କଲ୍ ପାଇଲେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠକେଇ ବୋଲି ଭାବିନେବେ।

ଏହିପରି ରୋହିଣୀର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ଏକ ମେସଜ ଆସିଥିଲା। ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ, କେବିସି -୧୨ ର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଲକି ଡ୍ର’ର ବିଜେତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିଜେତା ଫାଇଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ବାକି ରହିଲା ଫାଇଲରେ ଏକ ଫଟୋ ରଖିବା, ଯାହା ତୁରନ୍ତ ଦିଆଯାଇଥିବା ନମ୍ବରକୁ ଯାଏ। ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନମ୍ବରକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ସେ ଏକ କଲ ପାଇଲେ ଯେ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା, ତାଙ୍କ ନମ୍ବର ପଠାଇବା ପାଇଁ ଫାଇଲ ରଖିବା ପରେ ମହିଳା ଜଣକ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ପଠାଇଥିଲେ। କାହାକୁ ନ କହିବା ଏବଂ ଜମା ହୋଇଥିବା ଜିଏସ୍ଟି ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ରାଶି ଭାବରେ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପଠାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ଫୋନ୍ ଉଠାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଠକାମିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସର ସାଇବର ସେଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ନକଲି କେବିସି ଲଟେରୀ ମେସେଜରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏଟିଏମ୍ ପିନ୍ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସାଇବର ସେଲ୍ ଉକ୍ତ ଘଟଣାରେ ତିନିଜଣକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।

Comments
Loading...