ନକଲି କଲ୍ ପ୍ରତି ସାବଧାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅନେକ ସାଇବର ଠକମାନଙ୍କର ନଜର ସିଧାସଳଖ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଉପରେ ରହିଛି। ଏହି ଠକମାନେ ଫ୍ରଡ୍ କଲ୍ କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବାର ଯୋଜନା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଥିପ୍ରତି ସାବଧାନ ରହିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ସଚେତନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଖୋଲାଯାଇଛି ଯାହାର ନାମ ସାଇବର ଫ୍ରେଣ୍ଡ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଟ୍ବିଟର ହାଣ୍ଡେଲ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଫ୍ରଡ୍ କଲ୍ ବା ନକଲି କଲରୁ ସାବଧାନ ରହିବାକୁ ସାଇବର ଫ୍ରେଣ୍ଡ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି। କିଛି ଫ୍ରଡ୍ ବା ନକଲି କଲ ଦ୍ବାରା ସାଇବର ଠକମାନେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।
– ଏହି ନକଲି କଲ୍ ର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସାଧାରଣତଃ +୯୨ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏହି କଲ୍ ଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ଭଏସ୍ କଲ୍ କିମ୍ବା ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍ କଲ୍ ହୋଇପାରେ।

– ଏହି କଲ୍ ଗୁଡିକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କାହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ଯେପରିକି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ବିବରଣୀ ପାଇବା।

– ନକଲି ଲଟେରୀ କିମ୍ବା ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଡ୍ର ’ବାହାନାରେ ନାଗରିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ ପ୍ରଲୋଭିତ ହୁଅନ୍ତି! ଠକମାନେ ଏକ ନକଲି ପ୍ରାଧିକରଣର ଦସ୍ତଖତ ସହିତ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ଏହାକୁ ବୈଧ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି।

– ଠକ ବାର୍ତ୍ତା ସହିତ QR କୋଡ୍ ଏବଂ ବାରକୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବ। ଏପରି QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଠକମାନେ ମଧ୍ୟ +୦୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ନମ୍ବରରୁ କଲ୍ କରୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେଣୁ ଏଥିପ୍ରତି ସଚେତନ ରୁହନ୍ତୁ।.

Comments
Loading...